Kad namo statyba neapkarstų

Nuosavas namas daugelio šeimų svajonė, tačiau kartais ji gali šiek tiek skirtis nuo pirminės išsvajotos vizijos. Dažnai pagalvoję apie gyvenimą name, su daug aplinkos, matome tik paviršutinius dalykus, o štai nesusimąstome, kiek jėgų, pinigų ir bemiegių naktų visa tai kainuoja. Tačiau, jeigu iš anksto yra planuojami, tiksliai numatomi ir paeiliui vykdomi numatyti darbai, paisoma biudžeto, galima išvengti daug nesusipratimų ir nereikalingo jaudinimosi ar pykčių su antrąja puse.

Pirmiausia, su šeima ar kol kas tik sutuoktiniu, aptarkite savo planus, tiksliai išsiaiškinkite, apie ką kiekvienas svajoja ir ko labiausiai trokšta. Tai geriausiai daryti dar iki apsilankant ir pradedant projektuoti ar įsigyjant jau suprojektuotą namo projektą. Atsižvelkite į vienas kito poreikius, apgalvokite, ar galite sau tai leisti. Visi sprendimai turėtų būti priimami pasitariant kartu, jog nė vienas nesijaustų įdėjęs per mažai savęs. Juk tai bendras Jūsų projektas, kuriame ir gyvensite kartu. Jei abu turite svajonių, kurias norite įgyvendinti, pasistenkite suderinti ir jas įgyvendinti, jog namai būtų ta vieta, kur kiekvienas norėtumėte sugrįžti. Nepamirškite ir vaikų poreikių. Pasistenkite įrengti jiems atskirus kambarius, kur kiekvienas turėdamas asmeninės erdvės, galės užsiimti patinkančia veikla, netrukdomas kitų.

namo statyba
commons.wikimedia.org nuotr.

Tiksliai planuokite biudžetą, nepamiršdami nenumatytų atvejų, kuriems skirkite tam tikrą sumą, nes tokių dalykų pasitaiko visada. Be to, jei dar nesutvarkytas prisijungimas prie miesto kanalizacijos tinklų, nepamirškite apsvarstyti nuosavo biologinio valymo įrenginio montavimo galimybės. Galbūt Jūsų šeimai tai bus priimtinesnis variantas. Išvalius buitines nuotekas, vandenį galima panaudoti pavyzdžiui, automobilio ar kiemo plovimui.

Kam nevertėtų taupyti? Pamatai – tai viso namo pagrindas, ant kurio laikosi ir sutvirtinamos namo sienų konstrukcijos. Svarbiausia nepamiršti atlikti grunto tyrimą, pagal kurį pritaikomi pamatai, tinkantys būtent Jūsų sklypui. Patyrę specialistai pagal gautus tyrimų rezultatus patars, kokius pamatus, kokiame gylyje įrengti. Nedarykite klaidos pasitikėdami kaimynų grunto tyrimu, kadangi Jūsų sklype jis gali labai skirtis. Įrengus netinkamus pamatus, namo sienos bėgant laikui gali pradėti krypti, jose atsirasti plyšių, o pats namas sėsti žemyn.

Stogo danga taip pat labai svarbi namo sudedamoji dalis. Šiuo metu yra galimybė pasirinkti ekologišką dangą, pavyzdžiui, keramines ar medines čerpes, skiedrinę dangą. Be abejo, čerpės yra bene brangiausia stogo danga, tačiau dėl savo eksploatacijos savybių, ilgaamžiškumo, patvarumo, nesudėtingo montavimo yra to verta. Šios stogo dangos atsparios gamtos sąlygoms, laidžios drėgmei, todėl namuose nesikaupia jos perteklius. Žiemą jos saugo šilumą namo viduje, o vasarą neleidžia per daug jam įkaisti. Be ekologiškų stogo dangų yra didelis kitų dangų pasirinkimas: plieninė danga, naujoviška skarda, betoninės čerpės. Įrengus kokybišką stogo dangą, palėpę galima panaudoti, kaip dar vieną kambarį. Čia įrengus tinkamus stoglangius, bus pakankamai šviesu ir erdvu. Tai ypač aktualu, jei renovuojate seną namą, kuriuose visada būdavo įrengiamos palėpės. Čia stoglangių pagalba net galite įsirengti jaukią mansardą, nedidelį balkoną, kuris neužims patalpos ploto. Internete galima rasti nuotraukų su pavyzdžiais, kaip tai atrodo.

Sutaupyti statant namą galima statybas atliekant žiemą ar vėliau rudenį, tačiau tuomet kai kurių darbų atlikimui teks laukti tinkamų oro sąlygų. Tik nepamirškite pasiteirauti dėl pamatų betonavimo darbų, nes šių betonavimas žiemą gali šiek tiek pabrangti. Todėl pamatus geriau sutvarkyti vasaros metu.