Europa ant operacinio stalo: Pirmasis pasaulinis karas Luiso Ramakerso karikatūrose

Šių metų birželio 25 dieną (ketvirtadienį), 16.00 valandą Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus Istorinėje Lietuvos Respublikos Prezidentūroje (adresas Vilniaus g. 33, Kaunas) atidaroma olandų dailininko Luiso Ramakerso (Louis Raemaekers) darbų paroda „Europa ant operacinio stalo“, kurioje kaip ant delno matosi žaidimas žmonių baimėmis ir siekis manipuliuoti. Ramakersas nupiešė apie 1000 Pirmojo pasaulinio karo vaizdų ir į istoriją įėjo kaip vienas reikšmingiausių šio karo portretistų, svariai pasitarnavusių antivokiškai karo propagandai.

Prieš metus, minint Pirmojo pasaulinio karo pradžios šimtąsias metines, Istorinėje Prezidentūroje atidaryta pirmoji L. Ramakerso darbų paroda „Tango su mirtimi“, kurioje pasakota apie pirmuosius karo metus Vakarų fronte, vokiečių karo nusikaltimus Belgijoje ir mokslo pasiekimus tobulinant karo mašinas ir ginklus. Antrojoje parodoje „Europa ant operacinio stalo“ tematika plečiasi, šalia vaizdų iš Vakarų fronto atsiranda ir Rytų fronto aktualijos, paliečiama ir Afrika bei pietvakarių Azija, pasakojama apie slaptus diplomatinius sandorius, apokaliptiškai bandoma pranašauti karo baigtis.

Europa ant operacinio stalo

Šią Ramakerso darbų parodą papildo ir lietuviški vaizdai. Pirmojo pasaulinio karo metu Lietuva atsidūrė tarp dviejų ugnių. Per ją, pakeliui griaudamos ir plėšdamos, ėjo rusų ir vokiečių kariuomenės. J. Šiliečiu pasivadinęs pedagogas, dailininkas mėgėjas, etnografas ir publicistas Jaroslavas Rimkus paliko nemažą lietuvių kančias kare atspindinčių karikatūrų rinkinį, sutalpintą leidinyje „Vokiečių okupacija Lietuvoje 1915–1919 m.“. Šis rinkinys, nupieštas remiantis žmonių atsiminimais, laikomas ne tik politinės propagandos šedevru, bet ir pirmuoju lietuvišku komiksu. J. Šiliečio sukurti vaizdai susipina į vientisą pasakojimą, o juos, kaip ir žymiojo L. Ramakerso darbus, papildo trumpos, dažnai ironiškos žinutės. Parodos lankytojai turės galimybę palyginti vakarietiškąjį ir lietuviškąjį karo propagandos stilių, abiejų menininkų vaizduojamas karo aktualijas.

M. K. Čiurlionio galerijos fondai L. Ramakerso darbais pasipildė 1934 m. rugsėjo 21 d., praėjus dvidešimčiai metų nuo Pirmojo pasaulinio karo pradžios. Kolekciją iš 113 reprodukcijų ir 3 originalių savo darbų Lietuvai per Lietuvos konsulatą Belgijoje padovanojo pats dailininkas. Atsidėkodama Užsienių reikalų ministerija L. Ramakersą apdovanojo DLK Gedimino III laipsnio ordinu. Tokiais būdais tarpukariu buvo stiprinamas Belgijos ir Lietuvos ekonominis ir kultūrinis bendradarbiavimas.

Parodą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Paroda veiks nuo 2015.06.25 iki 2016.06.01.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *