Kaip reikia tinkamai valyti savo dūmtraukį?

Pagrindiniai jaukių namų bruožai – tai artimųjų meilė, rūpestis ir namų jaukumas, šiluma. Nors ir kaip nenorime to pripažinti, bet už šilumą reikia brangiai mokėti. Norint, kad namuose būtų šilta, reikia pasirūpinti kuru bei našia šildymo sistema. Norėdami pasirūpinti geru šildymu, labai dažnai žmonės skiria daugiausiai dėmesio namų katilui ir nesirūpina kaminu. Tai yra labai blogai, nes jo  priežiūra apsaugo nuo visokiausių pavojų ir užtikrina daug geresnį oro pralaidumą. Bet ką reikia žinoti, kad mokėti prižiūrėti savo kaminą?

Kai deginame kurą, į atmosferą išskiriame įvairias, kenksmingas medžiagas. Kai deginame medieną matome, kad išsiskiriant vandens dujoms, deginamų malkų dūmai turi šviesią, baltą spalvą. Kai namuose yra deginamas kuras, kuriame yra kreozoto dalelių, matome, pro kaminą rūkstantys dūmai yra labai tamsus ar net juodi. Deginant tokį kenksmingą kurą, ant kamino sienų neišvengiamai ir greitai kaupiasi smalkės ir laikui bėgant pavirsta į degią smalą. Jai užkimšus kaminą, oro padavimas į šildymo sistemą tampa labai silpnas, dėl ko medžiagos pradeda kauptis dar gausiau. Smala yra degi medžiaga, o jos neišvalius kyla didelis pavojus ne tik šildymo sistemai, bet taip pat ir namiškiams. Temperatūra kamine gali pakilti net iki 1000 laipsnių, dėl ko senas, prastas, neprižiūrimas kaminas gali net išsilydyti. Tokia nelaimė gali sukelti gaisrą, todėl rūpinkitės savo kamino švara, nes dėl neapdairumo gali nukentėti artimi žmonės.

Svarbiausias įrankis valant kaminą yra tam skirtas valymo šepetys. Įvairios cheminės ar mechaninės  priemonės gali padėti išvalyti dūmtraukį, bet jos neišvalys kamino taip gerai, kaip tai padarys kokybiškas šepetys. Kai jis prisitaiko prie kamino formos ir dydžio, jis išvalo labiausiai apterštas kamino vietas. Jei nusipirksite kaminui netinkantį šepetį, jis nepasieks svarbiausių vietų, kur ir susikaupia visa degi smala. Jei užsispyrę eikvosite savo laiką ir bandysite  valyti kaminą su tam netinkančiu šepečiu, nepasieksite jokių rezultatų.

Ko gero geriausias ir patogiausias įrankis kaminui valyti yra kamino šepetys su nailoniniais šereliais. Dėl savo lankstumo, minkštumo, bei atsparumo įvairioms cheminėms medžiagoms, šis šepetys pasiekia pačias šlykščiausias kamino dalis ir kuo puikiausiai atlieka savo darbą. Šis kamino valymo būdas efektyviausias, kadangi nailonas, dėl savo minkštumo visiškai nepažeidžia jūsų kamino vidaus.

Pagal priešgaisrines saugos taisykles, geriausia yra išvalyti kaminą prieš pat šildymo sezoną, o jau jo metu arba jam užsitęsus, išvalyti jį dar bent kartą per tris mėnesius. Prieš valant būkite tikri, jog  krosnyje neliko degių medžiagų, kurios geli sukelti pavojų jūsų gyvybei. Taip pat pabandykite, prieš šildymo sezoną išvalyti kaminą su šepečiu, o jau atėjus šaltiems orams panaudoti chemikalus. Pasinaudoję abejais metodais užtikrinsite kamino švarą, jo oro pralaidumas bus nepriekaištingas ir šildymo sistema bus švari, saugi ir labai ekonomiška.

Straipsnis parengtas pagal Sauresta kolektyvo suteiktą informaciją.