Lietuvoje lankysis world music pionierius

Frankofonijos dienų proga Vilniuje ir Kaune antrą kartą pasirodys vienas stipriausių muzikos vizionierių Titi Robin iš Prancūzijos. Prieš porą metų atlikėjas sutraukęs gausų būrį klausytojų su world stiliaus ribas peržengiančiu „Titi Robin Trio“ projektu, šiemet atvyksta su jaunu, bet labai talentingu gnawa muzikantu Mehdi Nassouli iš Maroko.

Prancūzų gitaristo ir buzukio profesionalo Titi Robin kūrybinės kelionės su Viduržemio jūros regiono muzikantais jau yra tapusios jo vizitine kortele. Tačiau naujausias projektas kartu su Mehdi Nassouli yra kone patraukliausias, lyriškiausias ir švelniausias lyginant su ankstesniais darbais. Bendra atlikėjų kūryba varijuoja tarp šiuolaikinės world, liaudies muzikos ir bliuzui būdingo jausmingumo.

Titi Robin
Titi Robin

Titi Robin drauge su Mehdi Nassouli, kilusiu iš turtingos pietų Maroko berberų kultūros, 2015 m. balandžio mėn. išleido pirmąjį bendrą albumą „Taziri“, kurį pristatys lankydamiesi Lietuvoje. Charizmatiškojo Mehdi Nassouli kūryba remiasi berberų ir gnawa muzikos paveldu. Jo minkštas, lyriškas balsas, hipnotizuojantys gimbri (bosinis styginis gnawa muzikos instrumentas) ir bendir (tradicinis Šiaurės Afrikos rėminis būgnas) instrumentų garsai užlieja egzotiškų gnawa ceremonijų dvelksmu.

Gnawa yra transinė afrikietiška muzika, kilusi iš Sudano ir Malio. Ji yra išsaugojusi turtingą senovinį Afrikos islamo religinių dainų ir ritmų repertuarą. Gnawa paveldas apjungia ritualinę poeziją su tradicine afrikietiška muzika ir šokiais.

Albumo „Taziri“ muziką galima vadinti Viduržemio jūros regiono bliuzu – ji tarsi tiltas jungia šiaurinius ir pietinius Prancūziją bei Maroką skalaujančios jūros krantus. Berberų kalba albumo „Taziri“ pavadinimas reiškia mėnesieną ir savo idėja, tarsi šviesa naktyje, sutaiko bendras šaknis turinčias kultūras.

Meistriškas Titi Robin darbas, užburiantys bosiniai gnawa muzikos motyvai, neįprasta marokietiškų perkusinių instrumentų, europietiško akordeono sintezė įtraukia klausytojus į sinkopinį ritmą, o Mehdi Nassouli švelniai aštriu balsu kviečia pakeliauti po Šiaurės vakarų Afriką. Šioje kūryboje atpažįstamas šimtmečius skaičiuojantis palikimas – Afrikos muzika, iš kurios kilo bliuzas.

Projekto sielos Titi (Thiery) Robin kūrybai, trunkančiai daugiau nei trisdešimt metų, daugiausiai įtakos padarė turtingos romų ir arabų kultūros, šalia kurių įsiterpia indų muzikos instrumentuotė bei gilios andalūziškos dainos. Titi Robin yra savamokslis muzikantas, gimęs Vakarų Prancūzijoje šeštojo dešimtmečio pabaigoje. Savo muzikos pasaulį atlikėjas susikūrė instinktyviai įsisavindamas geriausiai jį išreiškiančius romų ir Rytų muzikos kultūrų elementus, kuriuos apjungti pradėjo dar prieš atsirandant world muzikos žanrui. 9-ajame dešimtmetyje Titi Robin pradėjo kurti labai asmeniško stiliaus muziką, apibrėžiamą „Viduržemio jūros bliuzo“ vardu, nuo kurios jis iki šiol nenutolo.

Titi Robin yra tituluojamas vienu įdomiausiu šiandienos Prancūzijos gitaristų. Jo muzikoje vyrauja grojimas gitara flamenko stiliumi, perteikiantis stiprią romų ir balkanų muzikos įtaką. Titi Robin yra išleidęs per dvidešimt albumų, jo muzika skamba kelių filmų garso takeliuose, yra prisidėjęs prie daugybės kitų atlikėjų albumų išleidimo. Apie Titi Robin ir jo kūrybos partnerių muzikinį gyvenimą yra išleisti trys dokumentiniai filmai, jis yra parašęs seriją poetinių tekstų.

Atlikėjas dirba su daugybe projektų: „River Banks“, „Jaadu“, „Kali Sultana l‘ombre du ghazal“, „Gypsy King“ ir kt. Jo darbas „Gitans“ pasaulio kritikų buvo įvardinamas tarp stipriausių metų albumų ir laikomas vienu geriausiu įrašu romų muzikos istorijoje.

Artistiškas Titi Robin ir Mehdi Nassouli duetas – tai originalus dainų ir instrumentų repertuaras bei dar vienas neeilinis išradingojo Titi Robin projektas, neturintis nieko bendra su įprastomis normomis, pasižymintis neribota fantazija. Estetiška „Taziri“ albumo alchemija, kviečianti tiek šokiams, tiek švelniai nostalgijai, gerokai viršija klausytojų lūkesčius. Tai yra teigiama, turtinga muzika, atskleidžianti pasaulio grožį ir žmonijos šaknų vienovę.

Kovo 15 dieną 19.00 valandą Lietuvos Rusų dramos teatras, Vilnius

Kovo 16 dieną 19.00 valandą VDU Didžioji salė, Kaunas

Video:

https://www.youtube.com/watch?v=62xc8XAfjj8

Bilietai:

http://www.tiketa.lt/LT/titi_robin_ir_mehdi_nassouli_14107