Pirmą kartą pasaulyje Afrikos ir Azijos muzikos sintezė vienoje scenoje

Lapkričio mėnuo world muzikos gerbėjams ir muzikos gurmanams žada būti ypatingas, nes vienoje scenoje susitiks dvi iš priešingų pasaulio pusių atklydusios muzikos grupės – „Etran Finatawa“ (Nigeris) ir „Huun-Huur-Tu“ (Tuvos Respublika). Šias abi grupes, savo šalių tradicinę muziką atliekančias moderniame kontekste, Lietuvos klausytojai galėjo girdėti atskirai: „Etran Finatawa“ 2014 metų pavasarį, o „Huun-Huur-Tu“ – 2011 metais. O šiais metais organizacija „GM Gyvai“ kviečia išgirsti iki šiol pasaulyje negirdėtą dviejų pasaulių muzikos sintezę.

„Etran Finatawa“ ir „Huun-Huur-Tu“ grupių susijungimas yra ypatingas ir netikėtas reiškinys, susiejantis dviejų Vakarų Afrikos klajoklių tautų, tuaregų ir wodaabe, iš karštų Sacharos dykumų muziką su atšiaurių Tuvos stepių užgrūdintų klajoklių kūryba. Abi šios grupės yra labai originalios ir savitos, todėl jų bendradarbiavimas žada didžiausių muzikos gurmanų dėmesio vertą pasirodymą.

„Etran Finatawa"
„Etran Finatawa”

2004 metais susibūrusi „Etran Finatawa“ yra pirmoji grupė, panaudojusi Vakarų Afrikos klajoklių tuaregų ir wodaabe muziką bei dainas moderniame kontekste. Nepaprastai turtinga, Afrikos karščiu ir laisve dvelkianti kolektyvo kūryba yra vadinama dykumų klajoklių bliuzu. Pažodžiui grupės pavadinimas reiškia „tradicijos žvaigždės“ – ir ne veltui, nes „Etran Finatawa“ atskleidžia didžiulį Nigerio tautų kultūrinį paveldą.

„Etran Finatawa“ savo kūryba siekia atkreipti dėmesį į Vakarų Afrikos klajoklių tautų palikimą ir jo išsaugojimą. Ši muzika – tai gyvenimo šventimas ir tuo pat metu gilus skausmas, dėl nykstančių Nigerio tradicijų. Nigeryje „Etran Finatawa“ muzika tapo kultu, o jų dainos dainuojamos mokyklose.

„Etran Finatawa“ yra išleidusi penkis albumus, o naujausias jos darbas „Sahara Sessions“ buvo įrašytas labai neįprastai: dykumų gilumoje, prisidengus vien gyvūnų odos palapine ir vidurnakčio žvaigždžių vainiku. 2006 m. pasirodžius „WOMAD“ festivalyje, grupei atsivėrė galimybės iškeliauti į plačiuosius muzikos vandenis – dabar jie jau yra koncertavę net penkiuose žemynuose ir daugybėje šalių. 2007 m. debiutinis albumas „Introducing Etran Finatawa“ buvo nominuotas BBC radijo world muzikos apdovanojimuose.

1992 m. susikūrusi „Huun-Huur-Tu“ yra keturių muzikantų grupė iš Tuvos Respublikos, atliekanti pietų Sibiro klajoklių genčių folklorinę muziką. Jau kelis dešimtmečius ji yra viena pagrindinių grupių pasaulyje populiarinančių tradicinį gerklinį dainavimą (xöömei), kurio dėka vienu metu galima varijuoti keliais skirtingais garsais. Nepaprasta, tačiau šis vien žmogaus balso galimybėmis atliekamas Centrinės Azijos klajoklių dainavimas gali skambėti kaip fleita, švilpukas ar paukščio giesmė.

Ne mažiau išskirtiniai yra „Huun-Huur-Tu“ naudojami tradiciniai tuviečių bei mongolų liaudies instrumentai: dviejų stygų igil, dambrelis khomus, liutnia doshpuluur, šamanų bugnas dünggür bei kiti. Nepaisant to, kad ši akustinė grupė groja tuvių liaudies muziką, ji sėkmingai ir vis daugiau eksperimentuoja į savo kūrybą įtraukdama naujoves – vakarietiškus instrumentus, elektroninę muziką bei dirbdama su šiuolaikiniais kompozitoriais.

„Huun-Huur-Tu“ yra išleidusi per dešimtį savo solinių albumų bei antra tiek remiksų ir bendrų įrašų su skirtingomis grupėmis bei atlikėjais. Ji bendradarbiavo su tokiais žymiais muzikantais kaip Frank Zappa, Johnny „Guitar“ Watson, „Kodo Drummers“, „Moscow Art Trio“, „Kronos Quartet“, „Hazmat Modine“, „The Chieftains“, „The Bulgarian Voices – Angelite“ ir kitais. Grupės albumas „Eternal“ buvo įrašytas kartu su alternatyvios elektronikos prodiuseriu bei muzikantu Carmen Rizzo, o kūrinio „Eki Attar” remiksas 2002 metų vasarą buvo išrinktas geriausiu hitu Graikijoje.

Grupės pavadinimas „Huun-Huur-Tu“ reiškia saulės spindulius, matomus tik prieš saulėlydį ar saulėtekį – jie visuomet yra įkvepiantys bei išskirtiniai kaip ir grupės kuriama muzika. Pastaroji atspindi natūralų gamtos pasaulį, stepių klajoklių gyvenimą bei kultūrą, kurioje budizmas persipina su šamanizmu – visa tai ir dar daugiau yra perteikiama gyvu, tarsi kvėpuojančiu grupės skambesiu.

Vien klausoma atskirai „Etran Finatawa“ ir „Huun-Huur-Tu“ muzika sukuria galingą, hipnotizuojantį skambesį, žavi savo gilumu bei paslaptingumu, todėl jų abiejų jėga žada būti nepaprasta. Tai – trys skirtingos kultūros, tačiau su bendromis klajokliškomis patirtimis, meile gamtai bei tradicijoms. Šios grupės yra savo kultūrų ambasadorės, todėl jas išgirsti tiesiog būtina – grupių perteikiamas tradicinis klajoklių gyvenimo būdas sparčiai nyksta, o gimtąsias tradicijas globaliame pasaulyje vis labiau gožia naujovės.

Koncertai:

  • Lapkričio 12 diena 19.00 valanda Keistuolių teatras, Vilnius
  • Lapkričio 13 diena 19.00 valanda VDU Didžioji salė, Kaunas

Bilietai: www.bilietai.lt

Daugiau informacijos: www.gmgyvai.lt

Video:

„Huun Huur Tu“:

„Etran Finatawa“: