Šventės – ne priežastis vartoti daugiau alkoholio

Artėjant gražiausioms metų šventėms, Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras primena, kad ir šventiniu laikotarpiu piktnaudžiauti alkoholiu nederėtų. Nors dažniausiai pabrėžiamas neigiamas ilgalaikio alkoholio vartojimo poveikis sveikatai, tačiau ir trumpalaikio alkoholio vartojimo pasekmės gali būti labai skaudžios. Stipriai apsinuodijus alkoholiu gresia koma ar net mirtis.

Pasak visuomenės sveikatos specialistės Linos Kleinauskienės, statistika verčia sunerimti. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, Europos regione suvartojama daugiausia alkoholio visame pasaulyje. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento duomenimis, 2014 m. vienas Lietuvos gyventojas suvartojo vidutiniškai 12,7 litro mažmeninės prekybos ir maitinimo įmonėse įsigyto absoliutaus alkoholio. 2015 m. atlikto psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo paplitimo tyrimo duomenimis, 83 proc. respondentų yra vartoję alkoholio bent kartą gyvenime, 72 proc. respondentų nurodė, kad vartojo alkoholinius gėrimus per paskutinius 12 mėnesių, o 1 iš 2 (55 proc.) vartojo alkoholį pastarąjį mėnesį.

Alkoholis
www.themancompany.com nuotr.

PSO ir šalių vyriausybės nustatė „saikingo“ alkoholinių gėrimų vartojimo ribas. Teigiama, kad laikantis pasiūlytų rekomendacijų, tikėtina, kad galima išvengti su alkoholiu susijusių problemų. Laikantis rekomendacijų nereikėtų pamiršti, kad bet kokio kiekio alkoholio vartojimas yra rizikingas ir gali paveikti mūsų sveikatą bei gerą savijautą kur kas labiau, nei manome.

Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijos:

  • Vyrai neturėtų reguliariai suvartoti daugiau nei 4 standartinius alkoholio vienetus per dieną, arba 28 per savaitę. Vadinasi, per dieną rekomenduojama išgerti ne daugiau kaip 40 gramų gryno alkoholio (pvz., ne daugiau kaip 1 litrą 5 % stiprumo alaus).
  • Moterys neturėtų reguliariai suvartoti daugiau nei 2 standartinius alkoholio vienetus per dieną, arba 14 per savaitę. Vadinasi, per dieną rekomenduojama išgerti ne daugiau kaip 20 gramų alkoholio (pvz., ne daugiau kaip 200 ml 11 % stiprumo vyno).

Visos šios rekomendacijos yra vienodai svarbios tiek paprastomis dienomis, tiek šventiniu laikotarpiu. Jei jūs nevartojate alkoholio, o šventės metu ar šventiniu laikotarpiu suvartojate rekomenduojamą savaitės normą (ar dar daugiau) per vieną vakarą, didelė tikimybė, kad galimos problemos, susijusios su jūsų sveikata ir elgesiu.

Dažniausiai yra pabrėžiama ilgalaikio alkoholio vartojimo poveikis žmogui: priklausomybė nuo alkoholio, atminties sutrikimas, kepenų cirozė, toksinis smegenų pažeidimas, nervų sistemos pažeidimas, širdies ligos, sutrikusi mityba, gyvenimo trukmės sutrumpėjimas. Nereikėtų pamiršti, kokios gali būti ryškios ir skaudžios trumpalaikio alkoholio suvartojimo pasekmės: sulėtėjusi reakcija, sulėtėjusi koordinacija, sutrikusi orientacija aplinkoje, vėmimas, užspringimas, pablogėjęs regėjimas, padidėjusi galimybė susižeisti ir sužeisti kitus, sutrikusi sąmonė, koma, mirtis. Apsinuodijus metilo alkoholiu, sutrinka regėjimas.

Kaip atpažinti, kad žmogus galimai apsinuodijo:

  • Lengvo laipsnio apsinuodijimui būdinga euforija, savikontrolės ir savikritikos stoka, pakitusi kalba, eisena, padažnėjęs pulsas ir kvėpavimas, rausva oda.
  • Vidutinio sunkumo apsinuodijimui būdingas silpnumas, galvos svaigimas, dvejinimasis akyse, pykinimas, vėmimas, sujaudinimas ar mieguistumas, neaiški kalba, sutrikusi orientacija, svyruojanti eisena.
  • Sunkaus laipsnio apsinuodijimo metu pasireiškia koma. Gilios komos atveju gali sutrikti kvėpavimas, užkristi liežuvis, skrandžio turinys patekti į plaučius. Galima tachikardija, hipovolemija, krenta arterinis kraujo spaudimas, galimi širdies ritmo sutrikimai.

Pirmoji pagalba apsinuodijus alkoholiu:

  • Jei apsinuodijęs alkoholiu asmuo kvėpuoja, guldykite jį į stabilią šoninę padėtį, patikrinkite, ar nėra traumos požymių.
  • Apsinuodijusį alkoholiu asmenį apklokite, kad nesušaltų.
  • Nebandykite vimdyti.
  • Stebėkite jį, vertinkite sąmonę, kvėpavimą ir pulsą, kol nukentėjusysis atsigaus.
  • Jei žmogui traukuliai, galvos trauma, sutrikęs kvėpavimas, skubiai kvieskite greitąją medicininę pagalbą bendruoju pagalbos numeriu 112. Jei reikia, pradėkite gaivinimą.

Jei alkoholiu apsinuodijo vaikas, visais atvejais kvieskite greitąją medicinos pagalbą arba patys organizuokite nukentėjusiojo nugabenimą į gydimo įstaigą.

Informaciją parengė: visuomenės sveikatos specialistė Lina Kleinauskienė, tel. (8-37) 454 717, el. p. [email protected]

Daugiau informacijos: viešųjų ryšių specialistė Monika Straupytė, tel. (8-37) 454 717, el. p. Monika.Straupytė@kaunovsb.lt