Šių metų kovo 31 dieną, penktadienį, 17.00 valandą Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje, V. Putvinskio g. 55, Kaune, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus kviečia į parodą TIXE. Laikas tiksi, nusinešdamas į nebūtį dalį mūsų istorijos, o muziejuose išsaugota istorija įgauna naują gyvenimą, pratęsdama pasakojimą besikeičiančioms kartoms. Pasitelkę veidrodį, šifruojame dar vieną parodos pavadinimą – EXIT/IŠĖJIMAS. Daiktų išėjimas iš privačių kolekcijų, namų, antikvariatų, aukcionų į muziejaus sales – į daug platesnę erdvę: į parodas ir ekspozicijas.
Muziejus jau dvyliktą kartą rengia naujai įgytų kūrinių parodą ir šį kartą pristato vertingiausius ir įdomiausius eksponatus, patekusius į muziejaus rinkinius 2011–2016 metais. Pirmoji tokia paroda buvo surengta 1973-aisiais.
Šioje parodoje, kaip spalvingame kaleidoskope, visko gausu – nuo nematytų M. K. Čiurlionio darbų, elegantiškų secesijos ir Art Deco baldų, nedidelio saldainio popierėlio, nuo išsaugoto tarpukario muilo gabalėlio, iki archyvinių nuotraukų, menininkų laiškų, naiviai siuvinėtų kilimėlių ar šiuolaikinių menininkų kūrinių.
Tokia eksponatų įvairovė padeda suvokti, kad muziejus renka kūrinius pagal skirtingas temas, kurios paskui atsiskleidžia parodose ir ekspozicijose. Tai ir išeivijos, ir šiuolaikinė Lietuvos dailė, liaudies menas, taikomoji dailė ir pramoninis dizainas, Lietuvos kultūros istorija ir užsienio šalių menas.
Tačiau pagrindinės muziejaus rinkinių temos yra, be abejo, M. K. Čiurlionio kūryba ir tarpukario Lietuvos menas. Tad jeigu pavyksta muziejų papildyti šių temų eksponatais, metai laikomi itin derlingais.
Tai paroda mėgstantiems ne tik žiūrėti, bet ir sužinoti. Todėl beveik prie kiekvieno eksponato įdomūs tekstai, kurie padės suprasti, kodėl būtent šis daiktas ar rinkinys atsidūrė muziejuje.
Rinkiniuose šiuo metu yra saugoma beveik pusė milijono eksponatų. Paroda pasakoja, kokiais keliais jie patenka į muziejų – ar jie atrandami antikvariatuose, perkami už valstybės ar muziejaus bičiulių paaukotas lėšas, yra padovanoti mecenatų ar nupirkti rėmėjų. Savo darbus dovanoja autoriai, muziejų pasiekia mirusių menininkų palikimai. Muziejus kiekvienais metais skiria po 8000–9000 eurų eksponatams įsigyti, beveik trečdalis kūrinių būna padovanoti, likusias lėšas skiria valstybė.
Nuo 2014 m., po 24 metų pertraukos, pagaliau pradėtos skirti lėšos šiuolaikiniam menui įsigyti. Ši sritis buvo visiškai apleista, kolekcijos tapo fragmentiškos, neatspindinčios realios meno situacijos. Sovietmečiu įsigalėjusi praktika iš kiekvienos reikšmingesnės parodos pirkti geriausius to meto kūrinius suformavo labai rimtą Kauno dailininkų kolekciją. Tačiau dabar prireiks ne vienerių metų, kad atkurtumėm tai, ko negalėjom įsigyti paskutiniais dešimtmečiais.
Eksponatų gyvenimas juos įsigijus yra labai įvairus: vieni keliauja tiesiai į ekspozicijas, kiti saugyklose laukia, kol bus formuojama paroda, kurios temai jie tiks, kiti tampa tyrimų objektais ir atsiranda knygų puslapiuose, dar kiti keliauja į restauratorių rankas, kad būtų prikelti naujam gyvenimui.
Paroda veiks: 2017 03 31–2017 07 02
Maloniai kviečiame atvykti.