Fotomenininkų dueto Rimgaudo Malecko ir Dangirutės Maleckienės retrospektyvinė paroda „Fotografikos abstrakcijos“

Šių metų liepos 31 dieną, penktadienį, 16.00 valandą, Kauno miesto muziejaus skyriuje M. ir K. Petrauskų lietuvių muzikos muziejuje (adresas K. Petrausko g. 31) vyks fotomenininkų dueto Rimgaudo Malecko ir Dangirutės Maleckienės retrospektyvinės parodos atidarymas ir filmų, reprezentuojančių menininkų kūrybą, peržiūra.

Rimgaudo Malecko ir Dangirutės Maleckienės paroda
Rimgaudo Malecko ir Dangirutės Maleckienės paroda

Fotomenininkas Rimgaudas Maleckas (g. 1934 m.) yra vienas svarbiausių modernistinės fotografijos (fotografikos) pradininkų Lietuvoje. 1959 m. jis baigė Kauno J. Gruodžio muzikos mokyklą (režisūrą), o 1982 m. Vilniaus universitete įgijo žurnalisto specialybę. 1963 m. su kitais menininkais įkūrė Kauno fotoklubą bei ilgą laiką jam vadovavo kaip pirmininkas. Fotografas taip pat yra Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys. Ilgą laiką Rimgaudas Maleckas gyveno ir kūrė Kaune, šiuo metu gyvena Palangoje.

Parodose bei aukcionuose menininkas intensyviai dalyvauja nuo 1959 metų, o nuo 2008 metų, naudodama panašią techniką ir stilistiką, iš kitos veiklos srities į menų pasaulį atėjo ilgą laiką savo vyro kūrybą stebėjusi fotomenininko žmona, dabar jau fotomenininkė, Dangirutė Maleckienė. Šių menininkų darbai labai įvairūs: peizažai, psichologiniai portretai, režisūrinė fotografija, religiniai siužetai. Darbuose jaučiama ir grafikos, ir fotografikos įtaka. Fotomenininkai yra išleidę net dvi jų kūrybą reprezentuojančias menines knygas-albumus.

Poros darbuose jaučiama prasminga formų visumos harmonija. Fotomenininko Rimgaudo Malecko portretai ypač subtilūs, autorius didelę reikšmę teikia meninės kompozicijos detalėms bei netikėtai formos išraiškai. Visuose menininkų kūrybos laikotarpiuose vyrauja vieninga darbų visuma, fotografijose itin svarbi forma ir kompozicija: linijos, dėmių išdėstymas, šviesos efektai, juodos ir baltos spalvų deriniai, plokštuma bei simetrija ir asimetrija, kurios yra viena iš sudėtingiausių meninės raiškos priemonių

Šiuo metu fotomenininkai dalyvauja projekte „Kauno ir užsienio menininkų apsikeitimo programa“, todėl jų kūrybą pristatančiame filme reprezentacinis tekstas pateikiamas anglų kalba.

Projekto organizatoriai: Kauno miesto muziejus, VŠĮ „Gabrielės meno galerija“, projekto rėmėjas Kauno miesto savivaldybė.

Parodos kuratorė menotyrininkė Gabrielė Kuizinaitė