Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras primena, kad kiekvienais metais gegužės 5-ąją minima Pasaulinė rankų higienos diena. Tinkama rankų higiena yra viena efektyviausių užkrečiamųjų ligų profilaktikos priemonių. Kai rankos plaunamos taisyklingai, nuo jų pašalinama 90 procentų žmogui pavojingų bakterijų ir virusų.
Pasak visuomenės sveikatos specialistės Alinos Didžiokienės, net ant švariai atrodančių rankų dažniausiai yra gausybė mikrobų. Svarbu rankas ne tik sudrėkinti, jas būtina plauti su vandeniu ir muilu apie 15-30 sekundžių.
Ar žinote, kad?
- Per nešvarias rankas plinta 80 procentų užkrečiamųjų ligų. Tinkama rankų higiena mažina tikimybę užsikrėsti gripu.
- Yra tiesioginis ryšys tarp prastos rankų higienos ir galimybės užsikrėsti žarnyno infekcinėmis bei kirmėlinėmis ligomis.
- Trečdalis vyrų, išėję iš viešojo tualeto, niekada nesiplauna rankų, taip elgiasi penktadalis visų lankytojų – ir vyrų, ir moterų. Tvarkingai rankas nusiplovusiam žmogui tenka liesti nešvarių rankų nučiupinėtą rankeną bei kitus paviršius.
- Vaikai, naudodamiesi tualetu, dažnai prisiliečia prie unitazo dangčio. Net ir namuose reikia kruopščiai plauti rankenėles bei mygtukus, kuriais nuleidžiamas vanduo.
- Nemažai suaugusiųjų ir vaikų rankų plovimą tik imituoja – rankos sudrėkinamos, bet nenuplaunamos.
- Rankų odos vagelėse, po nagais ir papuošalais prisirenka itin daug patogeninių mikroorganizmų.
- Pinigai, durų, ypač tualeto, rankenos, lifto mygtukai, kompiuterio, bankomato klaviatūra ir kiti daiktai, kuruos liečia daugelis žmonių, gali būti infekcijos židiniu.
- Ant mobiliojo telefono patekusios bakterijos gali nesunkiai išlikti, nes telefonas nuolat šyla, kai juo naudojamasi, kalbant ant telefono patenka seilių, nešvarumus sunku nuvalyti. Kenksmingi mikrobai ir bakterijos ant klaviatūros gali išgyventi net 24 valandas.
- Nustatytas tiesioginis ryšys tarp rankų ir telefono nešvarumo. Jei žmonės tinkamai su muilu plautų rankas, šio ryšio nebūtų.
- Baruose ir greitojo maisto užeigose užkandžiai dažniausiai valgomi neplautomis rankomis. Gatvėse ir viešajame transporte, paplūdimiuose, rungtynėse, kine bei kitose viešose vietose dažniausiai užkandžiaujama taip pat neplautomis rankomis.
- Vaikai ir jaunimas daug laiko praleidžia spaudydami kompiuterių klaviatūros mygtukus ar liesdami mobiliųjų telefonų ekranus. Tai daro ir užkandžiaudami. Neplautomis rankomis.
- Rankų higiena yra viena efektyviausių užkrečiamųjų ligų profilaktikos priemonių. Kai rankos plaunamos taisyklingai, nuo jų pašalinama 90 procentų žmogui pavojingų bakterijų ir virusų.
Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras ragina visus tinkamai pasirūpinti rankų higiena ir taip saugoti savo sveikatą!