Kaip valdyti stresą darbe?

Stresas yra natūralus gyvenimo reiškinys, skatinantis veiklumą, išradingumą, netgi kūrybiškumą ir tobulėjimą. Tačiau Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras primena, jog per stiprus, labai dažnai pasikartojantis arba užsitęsęs stresas gali paskatinti įvairių ligų atsiradimą. Streso, kaip natūralaus gyvenimo reiškinio, visai išvengti neįmanoma, tačiau neigiamų streso pasekmių sveikatai galima išvengti arba jas sumažinti, didinant atsparumą stresui.

Patiriant stresą žmogaus organizme vyksta biocheminiai pokyčiai dėl kurių padažnėja širdies plakimas, pakyla kraujospūdis, padidėja cukraus kiekis kraujyje, padažnėja kvėpavimas, pagausėja prakaitavimas. Pasak Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro psichologės R. Vaitkienės, stresą patiriantis žmogus dažnai skundžiasi miego sutrikimais, apetito praradimu, kraujotakos sutrikimais, pečių skausmu, nuotaikų svyravimu. Streso visiškai išvengti neįmanoma, nes įtampa yra natūrali gyvenimo dalis, tačiau svarbu išmokti valdyti streso lygį.

Kaip valdyti stresą darbe?
www.huffingtonpost.com nuotr.

Kaip tapti atsparesniam stresui?

Daugiau judėti – mankštintis, sportuoti, eiti pasivaikščioti, fiziškai padirbėti.
Sveikai ilsėtis ir laiku gultis. Sveikesnio miego valanda laikoma prieš vidurnaktį.
Derinti darbą su poilsiu. Poilsio, miego metu išmokti atsiriboti nuo naujų technologijų, išjungti mobiliuosius telefonus.
Išmokti džiaugtis kasdieniniais gyvenimo malonumais.
Tobulėti – ugdyti geriausias savo būdo savybes. Kantrybė, atlaidumas, pagarba, dėkingumas ir meilė padeda gyventi darnoje su savimi ir kitais
žmonėmis.
Pažinti save – pamėginti ištaisyti savo trūkumus. Silpnybės duotos tam, kad jas įveiktume.
Pozityviai mąstyti, daugiau galvoti apie gerus dalykus.
Išmokti atsipalaiduoti – kiekvieną dieną rasti laiko sau ir skirti kelias minutes kvėpavimo pratimams, raumenų atpalaidavimui.

Pagalba sau ūmaus streso atveju:

Svarbiausia yra sumažinti negatyvių minčių, didinančių stresą, antplūdį, todėl pasistenkite fiziškai ir psichologiškai pasitraukti iš situacijos. Kaip?

  • Padarykite pertrauką, kad ir trumpą. Ji leis atsitraukti fiziškai ir apgalvoti situaciją bei sumažins impulsyvų elgesį;
  • pasistenkite savo dėmesį ir savo mintis užimti kitokiais dalykais, nesusijusiais su streso priežastimi;
  • galima tiesiog skaičiuoti;
  • skaičiavimą galima susieti su kvėpavimo ritmu;
  • stenkitės įsisąmoninti kvėpavimą, o iškvėpimą sulėtinti, kvėpuoti pilvu.

Strategijos, tinkančios ilgalaikio streso metu:

  • Žvilgsnis iš šalies. Stresorius sukelia jausmus ir įtraukia į situaciją. Tuo tarpu tikslinga žvelgti į situaciją „iš šalies”.
  • Įvykio sumenkinimas. Prisiminkite Ezopo pasakėčią „Lapė ir vynuogės“ – nepasiekusi vynuogių kekės, lapė nutarė, kad nelabai tų uogų ir norėjo – jos rūgščios ir neprinokusios.
  • Neigiamų minčių stabdymas. Sutelkite dėmesį į savo mintis. Tapkite stebėtoju to, kas vyksta jūsų mintyse, jausmuose ir kūne. Lyg iš šalies pradėsite žiūrėti į save ir tai padės jums geriau valdyti įtampą.

Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras organizuoja seminarus „Streso valdymas kasdieniame gyvenime“ Kauno miesto įstaigų ir organizacijų darbo kolektyvams. Gegužės–birželio mėn. seminarai organizuojami Kauno Vinco Kudirkos viešojoje bibliotekoje. Seminarų metu dalinama padalomoji medžiaga, psichologė Rasa Vaitkienė moko darbuotojus streso valdymo pagrindų.

Organizacijas, pageidaujančias seminarų „Streso valdymas kasdieniame gyvenime“, kviečiame kreiptis telefonu (8 37) 454 717 arba elektroniniu paštu [email protected].

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *