Augalinė mityba – tai mityba, kurios pagrindą sudaro augalinės kilmės produktai, tokie kaip vaisiai, daržovės, grūdai, riešutai, sėklos ir ankštinės daržovės. Šie maisto produktai suteikia visų mūsų organizmui reikalingų maistinių medžiagų ir yra lengviau virškinami baltymų šaltiniai.
Nebūtinai turite būti vegetarai ar veganai, kad galėtumėte mėgautis augalinio maisto nauda sveikatai. Vegetariškoje mityboje paprastai nėra mėsos, paukštienos ir jūros gėrybių, o veganiška mityba paprastai reiškia, kad vengiama visų gyvūninės kilmės produktų ir šalutinių produktų.
Nustatyta, kad mityba, kurioje gausu augalinės kilmės maisto produktų ir yra mažai gyvulinės kilmės maisto produktų, yra susijusi su geresne širdies sveikata ir gerokai mažesne tikimybe mirti nuo širdies ir kraujagyslių ligų ar infarkto.
Augalinės kilmės maisto produktuose gausu skaidulų ir sudėtinių angliavandenių, kurie suteikia mums daugiau energijos. Idealiu atveju 10-30 proc. mūsų maisto raciono turėtų sudaryti baltymai. Laimei, yra daug augalinių baltymų šaltinių, kurie yra lengviau virškinami ir turi daugiau vitaminų bei mineralų nei mėsa. Keletas iš tokių pavyzdžių galėtų būti lęšiai, avinžirniai, žalieji žirneliai, brokoliai, sojos pupelės ir kt.
Kadangi šiandien vis labiau populiarėja mitybos idėja, kuri skatina nevartoti mėsos, nemaža dalis žmonių ėmė dažniau rinktis maisto produktus, kurie imituoja mėsos skonį. Tačiau nemenkoje dalyje tokių produktų yra daug druskos ir dirbtinių konservantų. Jie gali būti naudingi žmogui, bandančiam atsikratyti mėsos ir pereiti prie labiau augalinės mitybos, tačiau vis tiek reikėtų atkreipti dėmesį į bendrą maistingumą. Todėl visuomet vertėtų atsižvelgti į pasirenkamų maisto produktų sudedamąsias dalis ir pasirinkti tai, kas būtų kuo natūraliau ir sveikiau. Puikiu pavyzdžiu galėtų tapti 100 % augalinės kilmės maisto produktai Naturli-foods.lt, kurie pasižymi didele įvairove.
Taip pat nereikėtų pamiršti, kad daugelis augalinės kilmės maisto produktų yra minimaliai apdoroti, o tai dar viena priežastis, kodėl jie geriau tinka mūsų organizmui. Daugeliu atžvilgių maistas yra vaistas, todėl svarbu rinktis sveikesnį maistą, kuris padėtų pagerinti mūsų sveikatą ir savijautą.