Viena iš populiariausių statybinių medžiagų visame pasaulyje yra organinis stiklas. Užsienyje jis vadinamas akriliniu stiklu, kadangi yra gaminamas iš metilo metakrilato – polimerinio junginio. Polimerai yra organinė medžiaga, todėl permatomas plastikas, primenantis stiklą yra vadinamas pas mus tiesiog organiniu stiklu. Kuo organinis stiklas ypatingas? Jis yra beveik permatomas, lengvas, lankstus ir, svarbiausia, apdirbamas 85-130 laipsnių temperatūroje. Atrodo nelabai iškalbingas faktas, tačiau palyginimui reiktų prisiminti tikrąjį iš silicio kristalų gaminamą stiklą. Norėdami sulenkti stiklo lakštą, jį turite įkaitinti iki 650 laipsnių. Tikriausiai prisimenate iš fizikos pamokų, kad medis dega 300 laipsnių temperatūra, o 650 laipsnių pasiekiama tik deginant dujas. Štai ir efektyvus apdirbimo metodas – stiklas lankstomas kaitinant iki 650 laipsnių, o organinis stiklas gali būti sulenkiamas pakaitinant paprastu degančiu pagaliuku ar net žiebtuvėliu. Bet grįžkime prie pagrindinės temos – kodėl organinis stiklas toks populiarus prekyboje?
Kur konkrečiai naudojamas organinis stiklas
Organinis stiklas yra naudojamas interjere. Iš jo gaminami įvairūs apsauginiai skydai, laiptų turėklų konstrukcijos, baldai.
Prekybos srityje pagrindinis principas yra suderinti prekių saugumą ir užtikrinti jų geresnį matomumą. Tam reikalui yra naudojami specialūs stendai, dažnai su apšvietimu, kad juose būtų galima sudėti prekes.
Stendai, įvairios permatomos spintos, vitrinos, paviljonai – tai vietos, kur organinis stiklas sutinkamas pakankamai dažnai.
Iš organinio stiklo gaminami ir nedideli, bet labai reikalingi mažmožiai. Tai lauko arba išorinės reklamos detalės – įvairūs laikikliai spausdintai reklaminei medžiagai. Taip pat prekybos vietose gausu padėkliukų pinigams, kurie taip pat gaminami iš organinio stiklo. Priežastis – patvarūs ir į jų vidų galima įdėti reklamą, kurią pamatys tūkstančiai žmonių.
Kodėl organinis, o ne paprastas stiklas?
Prekybos vietose gausu įvairių žmonių. Čia nuolatos vyksta šurmulys, žmonės važinėja metaliniais pirkinių vežimėliais, stumdosi eilėse, kartais mini „spektaklius“ suorganizuoja saldainių ar žaislų negavę vaikai. Tokia aplinka reikalauja patvarumo ir tvirtumo. Organinis stiklas yra atsparus smūgiams ir įbrėžimams, tuo tarpu paprastas stiklas gali suskilti nuo menkiausio atsitrenkimo kietu daiktu.
Dūžtant stiklui pažyra daug mažų šukių (jei tai grūdintas stiklas), kurios gali sužeisti aplinkinius. Organinis stiklas ir jo šukės yra nepavojingos, nes jos neturi aštrių briaunų. Be to kokybišką organinį stiklą sudaužyti labai sunku net su statybiniais įrankiais, ką jau kalbėti apie paprastus daiktus.
Saugumas yra ta priežastis, dėl ko renkamasi organinį, o ne paprastą stiklą. Tiesa, organinis stiklas ne visiškai praleidžia šviesą, todėl nėra visiškai skaidrus.
Lengvas jo apdirbimas yra dar viena priežastis, dėl kurios jis naudojamas prekyboje. Organinį stiklą galima kaitinti, lenkti, pjauti diskiniu pjūkleliu, tuo tarpu paprastam stiklui reikalingi specifiniai prietaisai ir įgūdžiai.
Organinis stiklas dar naudojamas ir statyboje, tačiau apie tai – kitame straipsnyje.