Pratęsiama Dainos Vanagaitės–Belžakienės keramikos paroda „Po spaudimu (Under Pressure)“

Šių metų sausio 12 dieną galerijoje „Aukso pjūvis“ ( adresas: Verslo lyderių centras (BLC), K. Donelaičio g. 62, Kaunas) atidaryta keramikės Dainos Vanagaitės–Belžakienės  keramikos paroda „Po spaudimu (Under Pressure)“.

Keramikė D. Vanagaitė–Belžakienė – plataus diapazono menininkė, šioje, jau penktojoje personalinėje parodoje pristato objektus, susietus su pastaruoju metu ją vis labiau dominančiomis socialinėmis aktualijomis. Kontrastingų, baltos ir juodos spalvų objektuose – skaudžios, šiuolaikinio pasaulio atspindžiais grįstos temos, žadinančios vaizduotę keraminių medžiagų – molio, gipso ir antikvarinių daiktų, detalių kombinacijų žaidimais.

Materialųjį pasaulį sureikšminusiai šiuolaikinei visuomenei, kūrėjos žvilgsnis į įsigalėjusius gyvenimo stereotipus leidžia pajusti esamybę. Objektus vienijantis pavadinimas byloja apie asmenybės nykimą, socializacijos padarinius ir primena fundamentaliosios estetikos priešpriešą, tobulumą priešpastatant netobulumui. Kūriniuose vyraujanti menininkės sukurta lašo, burbulo forma perspaudžiama ar įspraudžiama į žmogaus kasdienėje buityje naudotus, jau antikvariniais tapusius daiktus, prietaisus ar atskiras jų detales. Blizgūs ar matiniai keramikos, gipso formų paviršiai gretinami su daiktais, praeito laiko liudininkais, neslepiant ant jų užneštos laiko patinos.

Daina Vanagaitė-Belžakienė. Nespausk manęs
Daina Vanagaitė-Belžakienė. Nespausk manęs

Daugiaprasmiai, egzistencinius klausimus paliečiantys kūriniai, kaip objektas „Žodžiai“, kuriam panaudota juodos spalvos, praėjusį amžių menanti rašomoji mašinėlė ir įprastinėje lapo vietoje  besidriekiantis baltas burbulas, primena žodžio nuvertėjimą, šiuolaikinių technologijų iššauktą bereikšmių žodžių srautą. Kaip ir objektas „Tas nepakeliamas būties lengvumas“, vaizduojantis burbulą-lašą–gyvybę,  perspaudžiamą „gyvenimo“ agregato ar kūrinyje „Nesudaužyk mano širdies“, tokį pat simbolį spaudžiamą svarmens ir bylojantį šių dienų gyvenimus, keičiančius sutraukytus socialinius ryšius.

Keramikė D. Vanagaitė–Belžakienė baigė VDA, Kauno fakultete keramikos skyrių. Nuo 1990 m.  dalyvauja parodose, tarptautiniuose simpoziumuose. Nuo 2001 m. yra Lietuvos dailininkų sąjungos narė, už kūrybinius pasiekimus pelnė „Meno kūrėjo“ statusą.

Menotyrininkė Rūta Marija Purvinaitė