Japonai gyvena ateityje.
Ši frazė tapo vos ne bendrine, kalbant apie šios šalies gyvenimo būdą ir technologijas. Ar taip yra iš tiesų? Kiek gi japoniškų technologijų dabar galima sutikti Lietuvoje?
Pasirodo, ne tiek jau ir daug.
Japoniškos technologijos, kurias galime sutikti pas mus yra:
- Skaičiuotuvai;
- Asmenukių lazda;
- Automobilių navigacija;
- Skenuojamas QR kodas;
- Jaustukai (ang. emoji);
- Atminties diskai;
- Nešiojamieji kompiuteriai;
- 3D spausdintuvai;
- USB atmintinės;
- Vaizdo kameros;
- Muzikos grotuvai (iš pradžių kasečių, po to kompaktinių diskų);
- Ir t.t.
Kai kurie japoniški išradimai jau nebėra tokie populiarūs. Pavyzdžiui, nešiojami muzikos grotuvai beveik išnyko, nes visa muzika persikėlė į išmaniuosius telefonus. Beje, pastaruosius išrado amerikiečiai ir korėjiečiai, tačiau daugybė juose naudojamų technologijų yra japoniškos. Pavyzdžiui, telefonų kameros, atminties lustai ir kortelės ir, žinoma, jaustukai.
Japonijoje išrasti daiktai buvo tobulinami kitose šalyse, todėl Lietuvoje yra pristatomi kaip kitų šalių sukurtos technologijos. Yra ir priešingų atvejų, pavyzdžiui, kaitinamojo tabako įrenginys buvo išrastas JAV, tačiau ištobulintas Japonijoje 1998 metais (Accord). Vėliau jis buvo pradėtas gaminti kitose šalyse ir dabar jau sunku susigaudyti, kokios šalies tai išradimas.
Populiariausios japoniškos technologijos Lietuvos rinkoje
- Telefonų kameros – Sony telefonų kameros naudojamos daugybėje, nebūtinai Sony prekės ženklo, telefonų.
- Fotoaparatai Sony, Nikon, Fuji ir Pentax – populiariausi japoniški prekės ženklai. Jie užima didžiąją dalį pasaulinės fotoaparatų ir fotoprekių rinkos. Nors dagerotipas buvo išrastas Prancūzijoje, o optiką ištobulino Leica Vokietijoje, japonai iki šiol gamina geriausius ir visų mėgstamus mėgėjiškus ir profesionalius fotoaparatus.
- Nešiojamieji kompiuteriai atsirado JAV, tačiau japonai šioje vietoje stipriai padirbėjo. Sony ir Toshiba yra vieni iš populiariausių ir kokybiškiausių nešiojamų kompiuterių pasaulyje (Lenovo yra kinų, nors seniau jie buvo IBM kompanijos produktai, Asus kilo iš Taivano, HP ir Apple – amerikiečių).
- USB atmintinės – tai itin mažos „flash“ atminties kortelės, galinčios itin greitai įrašyti milžiniškus duomenų kiekius. Seniau atmintis buvo optinė arba magnetinė ir įrašoma į diskus, tačiau ši technologija – jau praeitis. USB atmintinės ir telefonų „flash“ atmintis – japonų sukurtas produktas.
- Skaičiuotuvai seniau buvo prijungti prie elektros tinklo ir buvo gana dideli, tačiau japonų inžinieriai išrado kišeninį skaičiuotuvą. Tai – žymieji Casio ir Seiko skaičiuotuvai, kuriais naudojasi visi prekybininkai, buhalteriai ir net moksleiviai Lietuvoje.
- Spalvoti LED. Japonų inžinieriai dar 1990-siais išrado mėlynas LED lemputes, už ką buvo apdovanoti Nobelio premija. Kiek vėliau atsirado ir kitų spalvų. Tada buvo tik laiko klausimas, kada bus sukonstruotas pirmasis LCD ekranas. Nuo to prasidėjo ne tik spalvotų iškabų, bet ir plonų televizorių bei telefono ekranų era.
- Ličio jonų baterija. Tai japonų išradimas, be kurio neįmanomas praktiškai nė vienas nešiojamas prietaisas.
- Robotai. Lietuvoje jų nedaug, jie dažniausiai tik plauna grindis ir pjauna žolę kieme ar valo langus, tačiau robotai yra japonų pasididžiavimas, kuris visai netrukus ateis ir į Lietuvą.
Kaip matote, japoniškų technologijų naudojame gana nemažai. O juk tarp jų yra ir sushi, karaoke, užpilami makaronai ir dar daugybė kitų.