Tikslusis ūkininkavimas – šių dienų žemės ūkio realybė

Pastaraisiais dešimtmečiais žemės ūkis padarė didžiulę pažangą. Pačioje pradžioje tai buvo susiję su mechanizacijos ir automatizavimo įdiegimu vis naujose ūkio veiklos srityse. Šiuo metu technologijų plėtra daugiausia orientuota į lauko darbų tobulinimą, jų efektyvumo ir tikslumo didinimą, taip pat į sistemų diegimą, tokių kaip tikslaus ūkininkavimo sistemos. Štai kodėl tikslusis ūkininkavimas tampa toks svarbus. Tai leidžia kelių centimetrų tikslumu išmatuoti ir reguliuoti konkrečius tam tikros kultūros ūkio darbus. Tiksliojo ūkininkavimo pranašumai yra sėklų, trąšų ir augalų apsaugos produktų kiekio sumažinimas iki minimumo, taupant išlaidas bei tausojant gamtą.

Kas yra tikslusis ūkininkavimas?

Tiksliojo ūkininkavimo užuomazgos siekia praėjusio amžiaus aštuntą dešimtmetį, kuomet buvo pradėtos naudoti pirmosios pažangios technologijos su GPS, padedančios planuoti darbus ūkiuose. Jomis buvo siekiama maksimaliai padidinti efektyvumą ir apriboti ūkyje patiriamas išlaidas. Nuo tada, ypač stambiuose Europos ir JAV ūkiuose, šios srities technologijos buvo palaipsniui kuriamos ir tobulinamos.

Šiuolaikinis tikslusis ūkininkavimas yra susijęs su:

  • dirvožemio sąlygų ir jų kintamumo analize,
  • derlingumo didinimu,
  • skaitmeninio lauko žemėlapio kūrimu,
  • kuo tikslesniu lauko darbų atlikimu, naudojant palydovines navigacines sistemas, leidžiančias padidinti sėjos ir trąšų bei augalų apsaugos produktų panaudojimo tikslumą bei sumažinti sudeginamo kuro kiekį.

Kokia yra tiksliojo ūkininkavimo nauda?

Sistemingas naujų technologijų diegimas ūkyje jau nebėra keliantis nuostabą procesas. Nuo praėjusio amžiaus vidurio vykstanti pažanga skatina ūkininką nuolat stebėti tendencijas ir investuoti į technologijų plėtrą. Tai būtina, norint patenkinti rinkos poreikius ir išlaikyti ūkio pelningumą. Tiksliojo ūkininkavimo principų laikymasis leis maksimaliai padidinti ūkio efektyvumą ir sumažinti aplinkosaugos išlaidas bei patiriamus nuostolius. Nuolat didėjant žaliavų, technikos ir žemės ūkio nekilnojamojo turto kainoms, tai yra ganėtinai svarbus veiksnys.

Kai kurie pagrindiniai tikslaus ūkininkavimo pranašumai yra šie:

  • padidėjęs pasėlių efektyvumas,
  • darbo laiko trumpinimas,
  • produktų, sėklų, kuro sąnaudų mažinimas,
  • neigiamo poveikio aplinkai mažinimas.

Domėdamiesi naujausiomis tiksliojo ūkininkavimo technologijomis, su jomis susipažindami ir jas įdiegdami savo ūkiuose jūs ne tik galėsite džiaugtis minėtais privalumais, bet ir neatsilikti nuo savo konkurentų ir laikui bėgant neiškristi iš rinkos.