Gelgaudiškio dvare – ispanų menininko Cooper Arte paroda „Simboliai”

Nuo šių metų vasario 18 dienos Gelgaudiškio dvare (adresas: Parko g. 5, Gelgaudiškis, Šakių rajonas) veikia menininko iš Granados (Ispanija) Enrique’s J. Estudillo (pseudonimas – Copper Arte) personalinė paroda „Simboliai”.

2014 metais Lietuvos žiūrovai jau turėjo progos susipažinti su Copper arte kūryba – jis dalyvavo kolektyvinėje parodoje FIARTE Kaune, pristatytoje galerijoje „Aukso pjūvis” ir susilaukė teigiamų atsiliepimų. Tai padrąsino jį sukurti personalinės parodos kolekciją.

Graikiškas žodis symbolon reiškia ženklą. Copper arte kūriniai – tai saviti ženklai ar idėjos, kurie lydi jį gyvenime ir atspindi gyvybinę jėgą, vyrišką kūrimo galią. Menininkas E. J. Estudillo tarsi konstruoja nuoseklų naratyvą apie simbolius, kuriuos jis pastebi gamtoje ir įprasmina saulės, mėnulio, žemės archetipus.

- ispanų menininko Cooper Arte paroda „Simboliai”
Cooper arte. Coniuncta annulos.

Metalas ir medis – gamtos elementai, kurių derinys žinomas ir Lietuvos skulptoriams. Abstraktaus reljefo plotmėje menininkas tarsi siekia simbiozės būdu susisieti su gamta. Jo metalo reljefuose naudojamas patinavimas, leidžiant variui oksiduotis, išnaudojant spalvų gamos transformacijas.

Variniai paveikslai – motyvuoti menininko vidinių išgyvenimų ir atspindintys jautrumo magiją, būties stebuklą. Dailininkas, suvokdamas abstrakcijai būdingą vizualųjį potencialą, kuria poetišką ryšį su žiūrovu, perteikia idėjas, emocijas ir prisiminimus, įkvėptus gamtos motyvų: augalų, medžio ir žemės, žievės raštų, interpretuoja gražiausių vietų mūsų planetoje formas. Abstraktus, ekspresyvus paviršiaus reljefas suvaldomas šlifuoto medžio kontūrais. Kūrybingai išnaudota vario savybė oksiduotis, patinos suteikia platų spalvų spektrą: nuo oranžinės ir raudonos, nuo rudos iki žalios ar mėlynos. Sodri, vietom bronzinė, vietom auksinė reljefo gama paryškinama juodu kontrastu. Toks spalvų žaismas būdingas Ispanijai. Kūriniuose tuo pačiu tarsi atkartojamos žmogaus kūno linijos: varinių „gyslų“ bei „venų“ raštai išryškėja ant juodo reljefinio paviršiaus.

„Žmogus yra planetos Žemė kūdikis. Jo atsiradimas ir raida priklausė nuo mūsų Žemės virsmų, o šie – nuo Visatos veiksnių. Mums atrodo, kad grandinėje Visata-Žemė-Žmogus svarbiausias vaidmuo priklauso mums. Tačiau žinios apie Žemę rodo, kad planeta su visomis savo geosferomis yra labai sudėtingai organizuota, bet vientisa sistema. Ją palaiko energijos ir medžiagų dinaminė pusiausvyra”. (prof. habil. dr. V. Dvareckas).

Pora šioje parodoje eksponuojamų kūrinių yra įkvėpti maurų (arabų) meno. Jie yra sudėtingos ir paslaptingos nepaprasto grožio simetrijos, vadinamos „arabesco“ reljefine ornamentika, būdinga islamo architektūrai. Granados Alhambro regionui būdingi šie ornamentai – prototipai. Todėl autorius nori supažindinti žiūrovą su savo miesto turtingu meniniu paveldu.

Copper Arte sukūrė unikalią sieninės skulptūros kolekciją, skirtą supažindinti Lietuvos kultūros mylėtojus.

Parodos kuratorė Ina Mindiuz

Paroda veiks iki 2016 metų kovo 17 dienos.

Maloniai kviečiame.

Parodą rengia galerija Aukso pjūvis.