Medienos perdirbimo įmonėse šios staklės yra būtinos, tačiau ar tikrai jos reikalingos pavieniams medžio meistrams? Į šį klausimą atsakymas labai paprastas – jei apdorojate „žalią medieną“, obliavimo-reismusavimo staklės yra būtinybė.
Susipažinkite: tai – oblius.
Jis yra skirtas medienos ruošinio paviršiaus lyginimui ir gludinimui. Rankinis oblius yra gana paprastas įrankis – į idealiai išpjautą medienos tašą tam tikru kampu įmontuotas specialus peilis. Jį stumiant medienos paviršiumi, nuimamas nestoras medienos sluoksnis. Jis paprastai susiraitome ir mes tas medienos atplaišas vadiname skiedromis.
Jis nepasikeitė kelis tūkstančius metų. Žmonės juos naudojo statydami piramides, iki šiol naudoja kurdami rankų darbo baldus ar statinius.
Dauguma rankininių prietaisų dabar tapo sudėtingesni, ne iš medžio, o iš kieto aliuminio lydinio, kuris per laiką ne taip susidėvi, tačiau juos keičia elektriniai prietaisai. Štai čia atėjo laikas pristatyti elektrinį oblių.
Iš tikrųjų, tai staklės – prietaisas kartus su darbastaliu (lietuviškai net žodžiai giminingi – STALas ir STAKLės). Pats oblius yra specialus besisukantis obliavimo peilis, variklis, pjuvenų ir skiedrų surinkimo mechanizmas ir keletas plokštumų, kurių aukščius ir pasvirimo kampus galima reguliuoti. Visa kita – stalas ir kojos, elektros prijungimas.
Kuo skiriasi oblius ir reismusas?
Kodėl šis prietaisas yra vadinamas obliavimo-reismusavimo staklėmis? Ar negalima jo vadinti tiesiog obliumi? Reiktų atskirti šiuos du prietaisus, kurie pramonėje naudojami atskirai, o staliams parduodamas jungtinis variantas, panašiai kaip skalbyklė-džiovyklė buityje.
Oblius medieną nulygina. Tai reiškia, kad ant plokštumos padėtas medienos ruošinys yra nulyginamas taip, kad kraštas yra idealiai lygus. Deja, oblius negali sulyginti lentelės matmenų. Čia reikalingas reismusas – pramoninės brėžtuvinės staklės, kurios sulygina medienos ruošinio matmenis. Galite nuobliuoti lentelę, kurios plotis skirsis keliais milimetrais, tačiau tik reismusas gali nuimti tuos papildomus milimetrus, kad lentelė būtų simetriška.
Kitas skirtumas yra peilio, kuris obliuoja medienos paviršių padėtis. Obliuje tas peilis sukasi iš apačios, o reismuso – iš viršaus.
Kadangi reismusas nėra labai didelės staklės, jas nesunkiai galima sumontuoti po obliumi. Praktiškai tam naudojamas ir tas pats besisukantis peilis. Nepatogumas tik tas, kad norint pasinaudoti reismusavimo staklėmis, reikia nuimti obliaus laikiklius ir išmontuoti darbastalį. Tai užima pora minučių, tačiau tai tikrai efektyviau, nei turėti du atskirus prietaisus.
Obliavimo-reismusavimo staklės naudojamos įvairių lentelių apdirbimui, parketui, dailylentėms, baldams gaminti. Visur, kur reikia nuobliuoti idealių matmenų medienos ruošinius. Realiai tai du prietaisai viename, todėl reikia įvertinti, ar tikrai šis prietaisas yra reikalingas.