KAUNAS PHOTO PRISTATO PARODĄ „SOČIO PROJEKTAS: KAUKAZO KARO IR TURIZMO ATLASAS“

Šių metų sausio 15 dieną (penktadienį), 17.00 valandą Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus M. Žilinsko dailės galerijoje (adresas Nepriklausomybės a. 12, Kaunas) fotomeno festivalis KAUNAS PHOTO kviečia į olandų fotografo Robo Hornstra ir publicisto Arnoldo van Bruggeno „lėtojo žurnalizmo“ chrestomatinės parodos „Sočio projektas: Kaukazo karo ir turizmo atlasas“ atidarymą.

Ši paroda – penkerius metus trukusio darbo ir keleto kelionių į Kaukazą rezultatas: fotografijos, žemėlapiai ir aiškinamieji tekstai atskleidžia Rusijos miesto Sočio ir jo apylinkių istoriją ir drastiškas transformacijas ruošiantis 2014 m. žiemos olimpinėms žaidynėms. Paroda, aplankiusi dešimtis galerijų ir muziejų – nuo Niujorko iki Delio, kiekvienoje meno erdvėje pateikiama kitaip.

© Rob Hornstra / The Sochi Project. From: An Atlas of War and Tourism in the Caucasus (Aperture)
© Rob Hornstra / The Sochi Project. From: An Atlas of War and Tourism in the Caucasus (Aperture)

Tik sužinoję, kad 2014 metų žiemos olimpinės žaidynės vyks Sočyje, nuo 2009 m. iki 2013 m. olandai fotografas Robas Hornstra ir publicistas Arnoldas van Bruggenas pradėjo keliauti į Sočį, Rusiją ir Kaukazo apylinkes. Vaizdai ir kartu pateikiami tekstai atskleidžia komplikuotą, daugialypę ginčytino regiono istoriją, parodo „tikrąjį Rusijos veidą“ post Sočyje Krymo prijungimo prie Rusijos, Ukrainos konflikto ir brutalaus Boriso Nemcovo nužudymo kontekste. R. Hornstros fotografijos metodas jungia „lėtosios formos“ dokumentinį pasakojimą su šiuolaikiniu portretu, rastomis fotografijomis ir kitais vizualiais elementais, surinktais kelionių metu. O A. van Bruggenas prisideda patrauklių istorijų serijomis apie žmones, kraštą ir jo neramią istoriją.

„Sočio projekto“ („The Sochi Project“) parodose fotografijos, teksto ir daugialypės terpės samplaika atskleidžia pačias skaudžiausias ir įsisenėjusias Rusijos žaizdas. Kol į Sočio olimpines žaidynes buvo investuojami milžiniški pinigai, dauguma aplinkinių kaimų vis dar neturėjo vandens, dujų, o Kaukazo kalnų viršūnėse vis dar vyko užsitęsęs karas prieš sukilėlius. Kol Putinas svajojo apie Olimpines iškilmes ir atkurtą Rusijos įvaizdį pasaulyje, daugelis rusų svajojo apie šalį be žmogaus teisių suvaržymo ir diskriminuojančių įstatymų.

Festivalio KAUNAS PHOTO vadovas Mindaugas Kavaliauskas pabrėžia, kad „Sočio projektas“ sulaukė neprilygstamos pasaulinės sėkmės šiandieninės meno fotografijos ir nepriklausomos knygų leidybos kontekste. Pirmasis pagrindinės projekto knygos „Atlas of War and Tourism in the Caucasus“ 5000 vnt. tiražas jau išparduotas, išleistas antrasis. M. Kavaliauskas priduria, kad paradoksalu tai, jog būtent Rusijos propagandinė-cenzūrinė mašina suteikė didžiulį postūmį „The Sochi Project“ pasaulinei sėkmei. Maskvoje turėjusi įvykti pirmoji premjerinė paroda 2013 m. paskutinę minutę buvo nukabinta, o autoriai negavo leidimo atvykti į Rusiją. Parodą laisvai mąstančių menininkų bendruomenė atidarė alternatyvioje erdvėje, o autoriai sudalyvavo atidaryme nuotolinio vaizdo pokalbio būdu. Tai buvo retas atvejis, kai apie fotografijos meno parodą kalbėjo pagrindinė pasaulio žiniasklaida!

Apie „Sočio projekto“ tarptautinę sėkmę byloja gausa apdovanojimų: 2014 m. įvertintas Olandų dizaino apdovanojimuose-komunikacijai, 2010 m. apdovanotas „Canon“ prizu už inovatyvų fotožurnalizmą, 2011 m. laimėjo „Magnum Expression“ apdovanojimą, 2012 m. Sony Pasaulio fotografijos apdovanojimuose nominuotas meno ir kultūros kategorijoje, 2012 m. laimėjo Pasaulio spaudos fotografijos apdovanojimą.

Parodą „Kaukazo turizmo ir karo atlasas“ parėmė Nyderlandų Karalystės ambasada.

Iliustracijos: © Rob Hornstra / The Sochi Project. From: An Atlas of War and Tourism in the Caucasus (Aperture).

Paroda veiks nuo 2016 01 15 iki 2016 02 21

Papildomą informaciją teikia – Mindaugas Kavaliauskas tel. 8 650 77 895

Maloniai kviečiame apsilankyti.