Koks skolų išieškojimas neskausmingiausias

Dirbu įmonėje, kuri susidūrė su finansiniais sunkumais. Per karantiną ne viena Kauno įmonė atsidūrė panašioje padėtyje… Esu skolingas savo partneriams, tiekėjams. Jie kalba su manimi jau piktai, nervinasi, kai kalba pasisuka apie skolos grąžinimą. Ko man tikėtis?

Taip kalba ne vienas kaunietis verslininkas. Skolų administratoriai iš EDS.lt papasakojo, ko jiems galima tikėtis artimiausiu metu.

Skolų išieškojimas – civilizuotas procesas

Į mišką niekas neveš, nekankins ir nesmurtaus. Tai skolų administratoriai gali garantuoti 100 procentų. Viskas vyksta civilizuotai ir taikiai. Skolų išieškojimas prasideda nuo dokumentų.

Skolos administratoriai, kuriems įmonė pardavė skolas arba sudarė bendradarbiavimo sutartis, pirmiausiai pasikalba su skolininkų įmonės vadovais. Klausimas paprastas – kokios priežastys lėmė, kad skola nebuvo laiku grąžinta? Ką galima padaryti, kad skola būtų sumokėta artimiausiu metu per konkretų terminą.

Kartais paaiškinimas apie ikiteisminį ir teisminį skolos išieškojimą būna pakankamai veiksmingas, kad atsirastų lėšų ir skola būtų padengta iš karto, jei ji nėra itin didelė.

Teisminis ir ikiteisminis skolų atgavimas

Skolų administravimas nuo išieškojimo skiriasi tuo, kad tai yra procesas, kai skola yra surenkama dalimis, užtikrinama, kad laiku būtų sumokėta visa suma. Ikiteisminio skolų atgavimo metu, administratoriai su skolininkais sudaro konkretų skolų grąžinimo grafiką, išskaido skolos sumą per keletą mėnesiu, sutaria dėl tikslios galutinės sumos (gali būti skaičiuojami delspinigiai, skolos administravimo mokesčiai).

Jei pasirenkamas teisminis kelias, reiktų pasiruošti ilgesniam skolų išieškojimo procesui. Teismo išlaidos taip pat priklauso nuo to, kaip greitai teismas išspręstų ginčą dėl skolos. Bet kuriuo atveju teismo sprendimo privaloma vykdyti per tam tikrą laiką, kitaip gresia ne itin malonus bendravimas su antstoliais.

Pats blogiausias teisminio skolų atgavimo scenarijus – inicijuota bankroto procedūra. Tada blokuojamos sąskaitos, paskiriamas bankroto administratorius, kurio darbas – išsiaiškinti, ar įmonė tikrai dirba prastai ir nėra jokio kito kelio, kaip bankrutuoti… Šio sprendimo bijo visi verslininkai, nes skolos tada sumokamos pardavus įmonės turtą.

Dėl to protingiausia skolų grąžinimą suorganizuoti ne teisminiu keliu – žmoniškai susitariant su administratoriais.

Skolų administravimas yra savotiškas spyris į minkštąją, išėjimas iš komforto zonos, priverčiantis permąstyti apie įmonės tikslus, jos valdymą. Dažnai po tokių santykių įmonė drastiškai reorganizuojama, daugeliu atvejų po to ji veikia pelningai.