2016 metų vasario 26 dieną, penktadienį, 17.00 valandą Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus M. Žilinsko dailės galerijoje (adresas Nepriklausomybės a. 12, Kaunas) galerija „Meno parkas“ ir Torunės (Lenkija) šiuolaikinio meno centras kviečia į projekto „Laiko ženklai“ parodos atidarymą.
Menininkai: Thomas Bayrle, Sharon Balaban, Massimo Bartolini, Heinz Cibulka, Oskar Dawicki, Jan Dobkowski, Kijewski / Kocur, Jarosław Kozłowski, Katarzyna Kozyra, Zofia Kulik, Lech Majewski, Jarosław Modzelewski, Hermann Nitsch, Ewa Partum, Józef Robakowski, Marek Sobczyk, Supergroup Azorro, Leon Tarasewicz, Katarzyna Tretyn-Zečević, Andrzej Wasilewski, Krzysztof Wodiczko.
19.30 val. parodos atidarymas vyks galerijos „Meno parkas“ III aukšto ekspozicinėje erdvėje (Rotušės a. 27, Kaunas)
Menininkai: Wacław Kuczma, Zbigniew Libera, Natalia LL, Susan Philipsz, Agnieszka Polska, Suzanne Treister.
Atidarymo garbės svečiai: Torunės miesto meras ponas Michałas Zaleskis ir Kauno miesto meras ponas Visvaldas Matijošaitis.
Kaune pristatomoje Torunės šiuolaikinio meno centro „Laiko ženklai“ (CoCA) kolekcijoje žymių Lenkijos menininkų, jau tapusių lenkų meno klasika ir tarptautiniu mastu pripažintų užsienio menininkų kūriniai. Tai pirmasis šios kolekcijos pristatymas užsienyje ir pirmoji tokia išsami lenkų meno paroda Lietuvoje per pastaruosius 14 metų.
Dvi projekto parodos apima įvairias medijas: tai tapyba, piešinys, fotografija, videomenas ir instaliacija.
Atrinkti darbai, reprezentuodami įvairius šiuolaikinio meno periodus bei kryptis, pateikia autentišką jų atsiradimo laikotarpio liudijimą. Kūriniai nėra grupuojami pagal problematiką, kuri būtų daugiau ar mažiau nuosekli kuratorinei koncepcijai. Ganėtinai priešingai – kuratoriaus siekis buvo daugiau pasislėpti už originaliausių darbų, pasižyminčių neprilygstamu meniniu lygiu ir atspindinčių „jų meto dvasią“, be aiškaus susitelkimo į kokią nors temą ar problemą.
Ankstyviausi kūriniai datuoja visiems žinomą ne per seniausią XX amžiaus Lenkijos istorijos tarpsnį – „karo padėties“ (Stan wojennyj) laikotarpį, jie yra visiškai netipiniai tuo metu dominavusiam Naujosios ekspresijos stiliui. Tai chrestomatiniai Józefo Robakowskio videokūrinys ir Ewos Partum performanso dokumentacija. Kažkada laikyti radikaliai alternatyviais, šie kūrėjai galiausiai buvo plačiai pripažinti tėvynėje ir užsienyje (E. Partum kūriniai yra Niujorko modernaus meno muziejaus (MoMA) kolekcijoje). Prieš tai minėtą 9-ojo dešimtmečio Naująją ekspresiją atliepia daug vėlesni pripažintų tapytojų Leono Tarasewicziaus bei „Gruppa“ narių – Jarosławo Modzelewskio ir Mareko Sobczyko – kūriniai.
Kolekcijos parodose aštuntas dešimtmetis reprezentuojamas panašios stilistikos kūrinių, sukurtų tokių menininkų, kaip Natalia LL (kūryba taip pat eksponuota MoMA), Jarosławas Kozłowskis ar Janas Dobkowskis. Paskutinysis dešimtmetis su dominuojančiu to meto „kritiniu menu“ atstovaujamas Katarzynos Kozyros ir „Supergrupa Azorro“ (menininkai Igoris Krenzas, Wojciechas Niedzielko, Łukaszas Skąpskis ir Oskaras Dawidzkis kūrybinę veiklą vykdo ir savarankiškai nuo grupės) kūrybos. Nors ir netiesiogiai, ši kryptis taip pat apima tokių „kritinio meno“ pionierių, kaip Zofia Kulik ir Zbigniewas Libera, kūrinius. Pažymėtini ir jaunesnės kartos kūrėjai – Agnieszka Polska, Basia Bańda ir Katarzyna Tretyn-Zečević.
Lenkų menininkų kolekcija papildoma užsienio autorių kūriniais, kurie akcentuoja tarptautinį kontekstą, ieško atskaitos taškų (kad ir netiesioginių ar neakivaizdžių) kryptims ar probleminiams klausimams, aptariamiems Vakarų Europos menininkų. Įdomiausi šios projekto dalies kolekcijoje Vienos akcionistų – Heinzo Cibulkos ir Hermanno Nitscho – dokumentika ir kūriniai, taip pat paskutinės dOCUMENTA žvaigždės Thomo Bayrle darbas ar „Turner Prize“ laimėtojos Susanos Philipsz garso instaliacija.
Pristatomoje kolekcijoje svarbią vietą užima pripažintų Lenkijos menininkų, paprastai dirbančių už šalies ribų, prezentacija. Tai Niujorke gyvenančio Krzysztofo Wodiczko (menininko instaliacija eksponuota Lenkijos paviljone Venecijos bienalėje) ar Lecho Majewskio, gyvenančio ir kuriančio Katovicose ir Venecijoje (menininko videomenas ir filmai neseniai buvo rodomi MoMA, o prieš tai keliose Venecijos bienalėse), kūriniai.
Projekto kuratorius Krzysztof Stanisławski (PL)
Organizatorius: galerija „Meno parkas“ (Kaunas)
Parodos veiks: 2016 02 26–2016 04 03
Papildoma informacija tel. 8 698 74 301, el. paštas [email protected]
Maloniai kviečiame apsilankyti.