Vilniaus knygų mugėje „Misija Sibiras“ dalyvių rašyta istorija

17-oji Vilniaus knygų mugė šiemet kviečia susitikti ir iš naujo atrasti seniai žinomus, kiek pamirštus ar visai naujus literatūros personažus. 2016 m. vasario 27 d. mugėje bus pristatytas dešimtmetį kurtas personažas – dešimt metų gyvą istoriją pasakojantis „Misija Sibiras“ fotoalbumas.

Organizatorių nuotr.
Organizatorių nuotr.

„Birželio 14-oji primena po visą pasaulį pasklidusiems lietuviams, kad laisvės negalima priimti kaip savaime suprantamos duotybės. Šiuo tikslu prieš dešimt metų ir buvo inicijuotas projektas „Misija Sibiras“, kuris tapo ne tik istorinės atminties projektu, bet ir populiariausiu pilietiškumo, patriotizmo, fizinių išbandymų bei moralinių vertybių įprasminimo universitetu. Nors kiekvienais metais suorganizuojama apie 100 ekspedicijų pristatymų vietos ar užsienio lietuvių bendruomenėms, norisi apie projektą papasakoti dar daugiau. „Misija Sibiras“ dešimtmečio fotoalbumu siekiame skatinti domėjimąsi ir pagarbą mūsų tautos istorijai, ugdyti pilietiškumą, patriotizmą ir didžiavimąsi savo tauta bei valstybe. Istorijos negalima nežinoti, nes lietuvių tautos istorija – gyvas tvirtumo, valstybingumo, ryžto bei drąsos pavyzdys, kurį privalome puoselėti, branginti ir tęsti“, – apie projekto ir fotoalbumo svarbą pasakoja „Misija Sibiras” projekto iniciatorius ir Patarėjų tarybos pirmininkas, ambasadorius Vygaudas Ušackas.

Fotoalbumo sudarytojas Arnas Marcinkus teigia, kad projekto dešimtmetis – tinkamiausia proga atsigręžti į pasiektus „Misija Sibiras“ rezultatus: „Per dešimt metų ne tik suorganizuota 14 ekspedicijų, pasiekta kur kas daugiau: sukaupta tūkstančiai akimirkų, žmonių – projekto dalyvių, buvusių tremtinių ar Sibire sutiktų lietuvių – istorijų ir emocijų. Visa tai perteikiama knygos skaitytojui.

Pirmieji „Misija Sibiras“ dešimtmečio fotoalbumą galės įsigyti 2016 m. vasario 25–28 dienomis vykstančioje Vilniaus knygų mugėje, leidyklos „Vaga“ stende. Vasario 27 dieną 16:00 Rašytojų kampe vyks fotoalbumo pristatymas, kuriame dalyvaus „Misija Sibiras” projekto iniciatorius ir Patarėjų tarybos pirmininkas, ambasadorius Vygaudas Ušackas, kino režisierius Arūnas Matelis, fotoalbumo sudarytojas Arnas Marcinkus bei projektą organizuojančio labdaros ir paramos fondo „Jauniems“ direktorius Ignas Rusilas.

„Misija Sibiras“ dešimtmečio fotoalbumas – tai 288 knygos puslapiuose pačių jaunų žmonių rašyta istorija, akimirkos iš 14 ekspedicijų į Sibirą: keliavimas, sutikti žmonės ir jų istorijos, įvykiai ir netikėtumai, tautos istorijos pažinimas, uodai ir, žinoma, meškos. Fotoalbumo unikalumas – nuotraukos darytos neprofesionalų, bet pačių jaunų žmonių. Prie didžiosios daugumos nuotraukų pateikiamos autentiškos, Sibire rašytos ekspedicijų dalyvių dienoraščių ištraukos, kuriose nesuvaidintos emocijos ir įžvalgos kartu su nuotraukomis sudaro puikią kombinaciją.

Skaitytojai albume ras didžiausius projekto rezultatus ir pasiekimus. Per dešimtmetį projekte „Misija Sibiras“ dalyvauti norėjo daugiau nei 10 000 jaunų žmonių, sutvarkyta daugiau nei 100 mūsų tautiečių kapaviečių, likusių Sibire.

Knygos leidybą remia Lietuvos kultūros taryba. Knygą šleido leidykla „Vaga“.