Šių metų rugpjūčio 2 dieną, antradienį, 16.00 valandą Kauno miesto muziejaus M. ir K. Petrauskų lietuvių muzikos istorijos skyriuje (adresas K. Petrausko g. 31), įvyks grafikės Oksanos Judakovos fotografijų parodos „Ir savas, ir tolimas kraštas. Altajus“ atidarymas.
Oksana Judakova gimė 1972 m. Altajuje. Užaugo Lietuvoje, baigė Tytuvėnų vidurinę mokyklą, taikomąją grafiką studijavo Kauno kolegijos J. Vienožinskio menų fakultete, vėliau VDA Kauno dailės institute, kur įgijo menų bakalauro laipsnį. 2003 – 2012 m. menininkė gyveno ir kūrė Niujorke, vėliau su visa šeima grįžo į Lietuvą. Šiuo metu grafikė yra Lietuvos dailininkų sąjungos, Kauno skyriaus narė, gyvena ir kuria Vepriuose, Ukmergės rajone. Oksana Judakova kuria grafiką, tačiau pastaraisiais metais eksponuoja ir fotografijos parodas.
Oksana Judakova parodoje pristato gerokai papildytą fotografijų kolekciją apie lietuviams mažai pažįstamą Altajaus kraštą. Tai fotografinė istorija, įkvėpta jai artimo krašto grožio, paremta menininkės dienoraštiniais pasakojimais apie Altajų, kuriame gimė, ir kalnų mistikos. Menininkė įkvėptai pasakoja apie šį kraštą ir saitus, kurie ją sieja su Altajumi: “ALTAJUS. Retas kuris, išgirdęs šį pavadinimą, perklaus, kas tai ir kur tai. Turtingą gamtos grožiu, istorija, autentišku gyvenimo būdu kraštą žino keliautojai ir kalnų mylėtojai. Žino tremtiniai. Žino einantieji dvasiniu keliu. Neramieji keliautojai tam pasaulio pakrašty ieškojo mistinės Šambalos šalies ir sniego žmogaus. Plačiai žinomas Altajaus vaistingųjų žolių, šaknų ir medaus stiprumas.“
Likimui lėmus mane su ta tolima ir nuostabia šalim sieja tiesioginis ryšys. Altajus man savas, nes aš ten gimiau. Kas kad užtruko trisdešimt suvirš metų tarp gimimo ir tos dienos, kai savo akimis pamačiau tai, ką dauguma žmonių pažįsta nuo mažens – gimtinę. Ten ir dabar kalnuose gyvena mano tėvas, – pasakoja menininkė.
„Altajus tolimas. Nes Lietuvą ir Altajų skiria krūva pinigų, vizos, kilometrai, geopolitinės situacijos pasaulyje ir milijonas smulkių darbų, reikalų ir rūpesčių, kuriuose mes paskęstame savo kasdieniniuose gyvenimuose. Bet štai, ką aš galiu pasakyt: besiruošiant šitai parodai, staiga nutolo ir prašapo bet kokios svajoti ir keliauti trukdančios situacijos, ir aš staiga taip užsimaniau į Altajų: į tuos kalnus, į tą taigą, į tas dykynes, kur užmynus ant laukinio čiobrelio, oras pakvimpa laukiniu visų prarastų aukso amžių aromatu. Visai kaip vilkas, kurį kiek bemaitink…“
Paroda M. ir K. Petrauskų lietuvių muzikos istorijos muziejuje veiks iki 2016 metų rugpjūčio 31 dienos.
Parodos rengėjai VšĮ „Trys kaimai“ ir VšĮ „Gabrielės meno galerija“.
Parodos kuratorė menotyrininkė Gabrielė Kuizinaitė