Lietuvoje pasirodysiantis išskirtinis koros atlikėjo Ablaye Cissoko (Senegalas) ir trimitininko Volker Goetze (JAV) duetas žada įtraukiančią dvasinę kelionę, lydimą laisvojo džiazo bei mandingų muzikos garsų. Šių atlikėjų ypatybė – impresionistiniai muzikos kūriniai, pasižymintys nepaprasta harmonija, kone paliesta aukščiausios malonės ir gailestingumo.
Nuo paties pirmojo susitikimo 2001 m. Senegalo griot tradicijų tęsėjas Ablaye Cissoko ir vokiečių kilmės niujorkietis džiazo trimitininkas Volker Goetze pradėjo kurti futuristinį garsų mišinį. Nepaisant didžiulių kultūrinių ir instrumentų skirtumų, duetas yra išties paveikus savo skleidžiama magija bei stiprybe. Raminančioje, meditacinėje, mąslioje dueto muzikoje kiekviena nata turi savo vertę ir svorį. Banguojantis, žaismingas trimitas šalia mandingų arfą ir liutnią primenančios koros (Vakarų Afrikos 21-os stygos instrumentas) kuria šviesų bei mistiškai erdvų įspūdį, o minkštas aksominis Ablaye Cissoko balsas suteikia šiam afroeuropietiškam džiazui intymumo ir laisvės tuo pat metu.
Ablaye Cissoko ir Volker Goetze kūrybos esmė – kurti iš širdies. Duetas lyg šviežio oro gurkšnis apsupa universalios muzikos grožiu, kilusiu iš dvasinio Žemės centro – Afrikos. Tai nepaprastai šilta, daili muzika, padedanti nuraminti protą ir įkvėpianti prasmę. Tačiau atlikėjai kurdami taikią muziką nepamiršta atkreipti dėmesį į svarbias politines bei socialines Afrikos problemas.
Ablaye Cissoko ir Volker Goetze yra išleidę tris albumus: „Sira“ (2008 m.), „Amanké Dionti“ (2012 m.) bei „Djaliya“ (2014 m.). Įrašas „Sira“ 2009 m. sausį CMJ radijo topuose pateko tarp dešimties geriausių world muzikos kūrinių.
Kūrinys „Sira“:
Ablaye Cissoko yra kilęs iš Senegalo griot šeimos – muzikantų, dainininkų ir pasakotojų kastos. Jautriai ir intelektualiai tęsdamas mandingų tradicijas bei jas apjungdamas su šiuolaikine muzika, atlikėjas kuria nuoširdžias meilės ir pagarbos kupinas dainas, lydimas nuostabių koros garsų. Ablaye Cissoko siekia išsaugoti tūkstantmečius menančias gimtąsias tradicijas bei turėti klestintį kultūros centrą, kuriame vaikai semtųsi savo protėvių perduotų žinių.
Atlikėjas dalyvauja daugybėje projektų: kartu su Le Corda Ba tyrinėja skirtingus Senegalo muzikos aspektus, su ansambliu „Constantinople“ pasineria į persiškus ritmus, su „African Jazz Roots“ sėkmingai vienija vakarietišką džiazą bei Afrikos tradicijas, „Odisea Negra“ pasirodo kartu su „La Chimera“ orkestru bei turi solo programą „Griot Rouge“.
Volker Goetze – trimitininkas, kompozitorius ir režisierius iš Niujorko. Jo darbai – tai tarpkultūrinis dialogas, apimantis kelias skirtingas disciplinas bei naujausias technologijas. Atlikėjo kompozicijos kyla iš folkloro, roko, džiazo, šiuolaikinės, klasikinės ir net baroko muzikos. Volker Goetze turėjo garbės pristatyti savo kūrybą „Carnegie Hall“, „Kennedy Center“, „Paris Jazz Festival“, „WDR Cologn“, „Gasteig Munich“, „Jazz-A-Vienne“, „World Festival of Sacred Music“, „Caixa Forum Madrid“, Miuncheno operos festivalyje. Aukštą meistriškumo lygį išlaikantis atlikėjas yra kviečiamas dalyvauti tokių išskirtinių vietų kaip „Apollo Theater“ ir „New York Foundation for the Arts“ veikloje.
Tyrinėdamas žodinį Vakarų Afrikos paveldą, jo įtaką džiazui bei Amerikos juodaodžių kultūrai, Volker Goetze pastatė debiutinį dokumentinį filmą „Griot“ (2011 m.), kuriame pasakojama apie iš kartos į kartą perduodamus dvasinius ir muzikinius griot talentus. Juostoje šios kultūros pavyzdžiu pateikiamas talentingas, savo žodžiais žmones praturtinantis muzikantas Ablaye Cissoko. Filmas buvo iškilmingai pristatytas Kanadoje, vėliau JAV ir Europoje.
KONCERTAI:
Lapkričio 10 dieną 19.00 valandą VDU Didžioji salė, Kaunas
Lapkričio 11 dieną 19.00 valandą Šv.Kotrynos bažnyčia, Vilnius
Organizatorius GM Gyvai