Padovanokite vaikui naują žaislą – beveik bet kokį žaislą – ir tikėtina, kad turite laimingą vaiką. Maži vaikai paprastai nėra išrankūs, kai kalbama apie kūdikių žaislus ir vaikų žaislus, tačiau tėvai turėtų būti ne tik išrankūs, bet ir nuovokūs.
Žaislai yra ne tik žaidimui ir linksmybėms, ir nors jie turėtų būti įdomūs, jie taip pat turėtų būti tinkami pagal amžių, stimuliuojantys ir saugūs. Žaidimas yra labai svarbus socialiniam, protiniam, fiziniam ir emociniam vaikų vystymuisi. Žaislai turėtų būti laikomi vystymosi mokymosi priemonėmis.
Renkantis žaislus didelis dėmesys turėtų būti skiriamas žaislo tinkamumui pagal amžių. Nes žaislai berniukams nuo 7 metų, nėra tokie pat kaip nuo 2 metų.
Rinkdamiesi kūdikių žaislus ar mažų vaikų žaislus, nepamirškite šių patarimų.
Žvelkite į žaislus paprasčiau
Žaislai, kurie daro per daug, neleidžia vaikui panaudoti savo vaizduotės. Lėlės ir iškamšos, kalbančios ar dainuojančios ar nukreipiančios vaikus spausti tam tikrus mygtukus, iš esmės atsako už žaidimo eigą, kai tuo tarpu realybėje vaikas turėtų būti tas, kuris vadovauja veiksmui. Kai žaislas yra per daug konkretus, jis riboja ir neleidžia vaikui panaudoti savo vaizduotės. Geriausi žaislai dažnai yra paprasčiausi, pavyzdžiui, kaladėlės, nes jie leidžia vaikams būti kūrybingiems ir spontaniškiems.
Pasirinkite vaiko amžiui tinkamus žaislus
Vaikams patinka žaislai, kuriuos jie gali įvaldyti ir kurie tinka jų konkrečiam vystymosi etapui. Štai keli žaislų tipai, kurie naudingi ir įdomūs atitinkamo amžiaus vaikams.
0–6 mėnesių: kūdikiai atranda judesius, garsus ir paprastus vaizdais. Jie pažįsta savo kūną, dirba prie akių ir rankos koordinavimo, pasiekia ir sugriebia. Kūdikių žaislai, atitinkantys amžių, yra: žaisliniai mobilieji telefonai, barškučiai ir viskas, ką jie gali griebti, braukti, traukti, spardyti, spausti ar purtyti.
6-8 mėnesių: vyresni kūdikiai jau gali laikyti mažus žaislus. Jie mokosi apie priežastis ir pasekmes, vėl ir vėl kartos veiklą, kad jas įvaldytų. Jie taip pat mėgsta perkelti žaislus iš rankos į ranką ir iš dėžių į dėžes. Daugelį tų pačių žaislų naudotų kūdikystėje vyresni kūdikiai naudos naujais būdais.
8–18 mėnesių: tai amžius, kai kūdikiai pradeda numatyti rezultatus, apsispręsti dėl tikslo ir sąmoningai imtis tam tikrų veiksmų, kad tai įvyktų. Jie taip pat pradeda eksperimentuoti su dydžiu, forma ir erdve. Pagal amžių tinkami žaislai yra žaislai skirti stumti-traukti, kaladėlės, susidedantys vienas į kitą žaislai, formų rūšiavimo įrankiai ir paprasti žaislai išardymui.
18–24 mėnesių: mažiems vaikams patinka apsimetinėti, vaidinti. Tai laikas pristatyti drabužius, lėles, virtuvės komplektus ir žaislinius automobilius, sunkvežimius bei mokyklinius autobusus.
2–4 metų: ikimokyklinio amžiaus vaikai daug sužino apie socializaciją ir toliau daug vaidina. Miniatiūriniai ūkio ir namų rinkiniai leidžia jiems pasitelkti fantaziją, o dideli pieštukai, pirštų dažai padeda lavinti kūrybiškumą. Vaikai per šį laikotarpį taip pat labai pasistūmėja tiek smulkiojoje, tiek stambiojoje motorikoje, todėl dėlionės, didelės kaladėlės ir kiti statybiniai žaislai yra puikūs amžiui tinkantys, kaip ir interaktyvūs žaislai mergaitėms. Triukšmas visada vilioja, todėl maži vaikai šiame amžiuje mėgsta būgnus ir žaislinius plaktukus.
4-7 metų: Ikimokyklinukai ir darželinukai daug geriau ir ilgiau išlaiko dėmesį. Paprastai jie daug kalba ir užduoda daug klausimų. Jie mėgsta eksperimentuoti su daiktais ir vis dar kylančiais fiziniais įgūdžiais. Jie mėgsta žaisti su draugais ir nemėgsta pralaimėti! Išmoksta dalintis žaislais. Dėlionės, interaktyvūs žaislai, statybiniai blokai yra idealus pasirinkimas tokio amžiaus vaikams. Žaislai mergaitėms nuo 6 metų bei berniukams nuo tokio pat amžiau turėtų leisti išbandyti roles, tad nederėtų skirstyti į mergaičių ir berniukų žaislus.
Nustatykite elektroninių žaislų ir vaizdo žaidimų apribojimus
Mes gyvename elektroniniame amžiuje, o kiekvienas tėvas, manantis, kad amžinai gali išlaikyti savo vaiką – net ir mažą vaiką – nuo kompiuterių ir panašiai, itin klysta. Tačiau ypač mažiems vaikams labai svarbu nustatyti ribas. Tyrimai parodė, kad elektroniniai žaislai kelia keletą galimų pavojų vaikų sveikatai ir vystymuisi, įskaitant klausos praradimą (dėl garsių žaislų), svorio padidėjimą (dėl neaktyvumo žaidžiant), kalbos vystymosi vėlavimą. Žaislai, su kuriai vaikas neturi nieko daryti, išskyrus stebėti, skatina pasyvų mokymosi stilių, kuris gali trukdyti išmokti mąstyti savarankiškai.
Elektronika taip pat gali paveikti vaiko dėmesį. Žaislai, kuriuose mirksi šviesos, jie nuolat keičiasi ir juda, nereikalauja vaiko labai ilgai išlaikyti dėmesį į vieną dalyką. Vaikams, kurie dažnai naudoja šiuos žaislus, gali būti sunku sutelkti dėmesį į knygą ar nejudantį žaislą.
Pagal įvairias rekomendacijas, vaikai iki 2 metų apskritai neturėtų žiūrėti televizoriaus ar žaisti kompiuterinių žaidimų, vyresniems nei 2 metų vaikams „ekrano laikas“ turėtų būti ribojamas 1–2 valandomis per dieną.