Nors kiekvienas iš mūsų apšvietimu naudojasi kasdien, tikrai ne kiekvienas galėtų pateikti bent vieną įdomų faktą apie tai, be ko mes šiandien negalėtume įsivaizduoti nei vienos savo dienos. Taigi, skubame jums pateikti ne vieną įdomų ir intriguojantį faktą apie apšvietimą, kuriuo tikėtina naudojatės net ir šią akimirką!
- Matoma šviesa yra tik elektromagnetinio spektro dalis, kurią gali matyti mūsų akys. Būtent dėl to LED šviesa yra tokia efektyvi ir tausojanti energiją – skirtingai nei kaitrinės lemputės, LED yra sukurtos taip, kad skleistų tik matomą šviesą.
- Mūsų smegenys veikia naudodamos tiek pat energijos, kiek 10-15 vatų (W) lemputė – šis skaičius gali šiek tiek kisti atsižvelgiant į smegenų dydį.
- Tik 10 % energijos kaitrinėse lemputėse panaudojama sukurti šviesai. Kiti 90 % elektros lemputės sunaudojamos energijos sukuria karštį. Tuo tarpu kompaktinės fluorescencinės lemputės sunaudoja beveik 80 % mažiau elektros energijos nei tradicinės lemputės ir tarnauja 12 kartų ilgiau.
- Ilgiausiai pasaulyje deganti šviesos lemputė „Centennial Light“ Livermoro mieste Kalifornijoje veikia nuo pat 1901 m., su vos keliais išsijungimais dėl elektros sutrikimų.
- Pirmosios šviesos lemputės, kuriomis apšviestas Niagaros krioklys, buvo įrengtos dar 1879 m. Jų ryškumas prilygo 32 000 žvakių. Šiandien Niagaros krioklį apšviečiančio 21 prožektoriaus po 4000 W su „Xenon“ lemputėmis ryškumas tolygus 8,2 mlrd. žvakių.
- Dėl cheminės reakcijos jonvabalių skleidžiamos šaltos šviesos efektyvumas yra beveik 100 %. Mokslininkai jau kurį laiką ieško būdų, kaip atkartoti natūralios gamtos privalumus, siekdami, kad LED efektyvumas būtų dar didesnis ir labiau tausojantis energiją.
- Statistika rodo, kad „atsarginė“ energija, kuri yra eikvojama neaktyvių elektronikos, buitinės technikos ir kitų dažnai namuose naudojamų prietaisų, vien JAV būstams kasmet kainuoja apytiksliai 19 mlrd. USD, o tai reiškia, kad vieno būsto išlaidas tai padidina apytiksliai 165 USD per metus.
- Statistika nedžiugina – ji rodo, kad statistiniame būste įvairiems elektros pagalba veikiantiems įrenginiams, kuomet jais yra nesinaudojama, suvartojama apytiksliai 75 % elektros energijos. Vidutiniškai stalinis kompiuteris suvartoja 80 vatų, o vidutinis nešiojamas kompiuteris – apytiksliai 20 vatų. Tuo tarpu žaidimų konsolė paprastai suvartoja apytiksliai 200 vatų ir beveik dvigubai daugiau tuomet, kai ja yra naudojamasi. Šie skaičiai puikiai parodo, kodėl dauguma nenaudojamų elektros prietaisų turėtų būti išjungti iš elektros lizdo.
- Remiantis „Google“ duomenimis, 100 internetinių paieškų atlikti reikalinga energija prilygsta 60 V lemputei, degančiai 28 minutes! Tačiau pagal naująją „Google“ energijos vartojimo praktiką, taikomą nuo 2007 m., „Google“ išskiria apie 8 gramus CO2 per dieną, kad aptarnautų aktyvų „Google“ vartotoją – žmogų, kuris atlieka 25 paieškas, žiūri „YouTube“ 60 minučių per dieną, turi „Gmail“ paskyrą ir kt. Kitaip tariant, „Google“ vartotojo aptarnavimas mėnesį laiko prilygsta nuvažiuotam 1,6 km atstumui.
Ar sužinojote, ką nors naujo ir naudingo? Kaip bebūtų, vienas dalykas yra akivaizdus – šviesa nukeliavo labai ilgą kelią, nepamirštant, jog pradžioje žmonės naudojosi žvakėmis, o šiomis dienomis LED apšvietimo technologijos su kiekvienais metais nesustabdomai tobulėja, viršydamos kiekvieno iš mūsų lūkesčius.
Taigi, jei šiuo metu ieškote naujo šviestuvo ar galvojate apie spalvingesnių LED lempučių pasirinkimą, nieko nelaukę apsilankykite šviestuvais ir apšvietimo sistemomis prekiaujančiose parduotuvėse, kurios jums pasiūlys ne tik didžiulį šviestuvų asortimentą, tačiau taip pat suteiks ir daug naudingų patarimų, padėsiančių lengviau pasirūpinti savo namų apšvietimu.
Daugiau apie šviestuvus ir apšvietimą skaitykite: https://e-sviestuvai.lt/