Jurgos Barilaitės paroda „Ašis”

Šių metų balandžio 16 dieną, 19.00 valandą POST galerijoje atidaryta garsios lietuvių menininkės Jurgos Barilaitės paroda „Ašis“ . Šioje parodoje pristatomi menininkės darbai sukurti nuo 2013 metų. Visus eksponuojamus video performansus vienija ašies struktūra, kuri atsispindi per simbolius, vizualinę kompoziciją bei tematiką. “Dar neišvengiamai juos vienija veikėja, herojė, menininkė, pasakotoja arba Aš. “ – sakė pati Jurga.

Ši herojė yra ne tik darbų esmė, tema ir subjektas, bet ir vizualinis, kompozicinis centras. Video darbuose itin svarbus estetinis vaizdas, kadro kompozicija. Šiuo atveju vizualumas yra lygiavertis veiksmui ir performansų idėjai. Vizualiai patrauklūs ir itin subtilios estetikos vaizdai traukia ir leidžia išgyventi emocinį malonumą, o surrealus vaizdų montažas veikia priešingai – intriguoja ir kelia konteksto, teksto, simbolių prasmės klausimus. Ką veikia “iškirpta”herojė ant sovietinio namo stogo ar nuleista į rūsio požemius? Vis dėl to, esminis veiksmas vyksta ne išoriniame lygmenyje, bet meninio veiksmo personažės viduje. Ji betarpiškai komunikuoja su žiūrovu, ypatingai tai matome “Abrakadabra” darbe, kuriame tiesiai į žiūrovą nukreipusi žvilgnį bei rodomąjį pirštą Jurgos herojė sako vaikiška skaičiuotė, kurioje skamba pusiau beprasmiai žodelyčiai. Herojės balsas toks įtaigus ir tolydžio stiprėjantis, kad apima nerimas: “Kas bus, jeigu išskaičiuotas būsiu aš?!”. Pati autorė sufleruoja, kad darbas gimė iš noro atrasti kūrybos gimimą kalboje. Kalbėti apie supratimą ir nesusikalbėjimą. “Abrakadarba” (heb. Avrekhedabra) hebrajų kalboje reiškia “Aš kuriu kai kalbu”.

Jurga Barilaitė biografija
Jurga Barilaitė – „Aukštyn” (2014 m.)

Performansuose slypi daug rituališkumo, archaiškumo, primityvumo. Pastarasis paliečia žiūrovą emociškai žymiai labiau, nei šaltas konceptualizmas, nes primityvūs garsai, veiksmai, ženklai legviau komunikuoja, yra lengviau suvokiami ir priimami betarpiškai. Pasak J. Barilaitės – kūryba pirmiausia yra komunikacija arba komunikacijos priemonė.

Jurgos darbuose naudojami ir analizuojami žaidimų elementai ir principai. Tai minimaliomis priemonėmis maksimaliai sužadinta vaizduotė. Pavyzdžiui video performansas „Skrydis į kosmosą“. Surežisuotoje situacijoje, kurioje stimuliuojami regos ir gravitacijos pojūčiai pasiekiama unikali būsena, kurioje herojė pasijaučia kylanti į beribę kosmoso sferą, nors realybėje tėra kelis centimetrus pakelta nuo žemės. Taip pat svarbu paminėti, kad žaidimas arba žaidybiškumas autorės pasirinktas neatsitiktinai, o kaip kūrybos ir kūrybiškumo pradmuo, išeities taškas.

Šioje parodoje skleidžisi Jurgos Barilaitės kūrybos ašies ir jungties su pasauliu paieškos. Savo darbais ji kelia tokius filosofinius ir egzistensinius klausimus: Kaip “pamiršti” save ir tiesiog sekti pasaulio judesius? Kas atveria vietą, kurioje per veikiantįjį įvyksta strėlės ir taikinio susitikimas?

Jurgos Barilaitės paroda
Jurga Barilaitė – „Skrydis į kosmosą” (2013 m.)

Jurgos Barilaitės Biografija

Jurga Barilaitė (gimė 1972) – viena žinomiausių viduriniosios kartos Lietuvos menininkių. 1996 metais baigė tapybos studijas Vilniaus dailės akademijoje. Jurga kuria tarpdisciplininį meną, kuriame yra jungiami performansai, video menas ir tapybą. Menininkė yra surengusi penkias personalines parodas, nuo 1995 metų aktyviai dalyvauja grupinėse parodose Lietuvoje ir užsienyje.

Projektą iš dalies remia: Kauno miesto savivaldybė, Lietuvos kultūros taryba
Partneriai: galerija “Vartai” , VšĮ “Postidėja”
Parodą galima pamatyti iki šių metų gegužės 8 dienos
Galerijos adresas: Laisvės al. 51A, Kaunas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *