Keramikos muziejuje – Elvyros Teresės Petraitienės paroda „Ugnelės dovanos“

2015 metų gegužės 7 dieną (ketvirtadienį), 18.00 valandą Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus Keramikos muziejuje (adresas Rotušės a. 15, Kaunas) įvyks Elvyros Teresės Petraitienės personalinės parodos „Ugnelės dovanos“ atidarymas.

E. T. Petraitienės keramikos paroda yra dovana visiems besiilgintiems šviesių kūrinių, kuriuose gėris yra tiesiog apčiuopiamas. „Mano anūkės kartais ima ir tas skulptūrėles apkabina, pabučiuoja“, – prasitaria parodos autorė. Nuostabos kupinomis akimis į mus žvelgiančios, ornamentais mirguliuojančios skulptūros pavadintos senųjų baltų deivių ir dievų, mitologinių būtybių vardais. Visos jos sukurtos „Vienaragių šilo“ sodyboje, Maksimonių kaime, netoli Merkinės, Varėnos rajone. Menininkė įsikūrė čia kartu su dviem sūnumis ir dukra, visa šeima sodyboje užsiima keramika.

Elvyra Teresė Petraitienė (g. 1940 m.) yra profesionali keramikė, nuo 1964-ųjų iki pat Nepriklausomybės dirbusi monumentalios interjero keramikos srityje. Jos sukurti keraminiai pano puošė ne tik Lietuvos, bet ir Rusijos, Azerbaidžano, Estijos, Vidurio Uralo interjerus. Kauniečiams gerai žinomas šios autorės pano Kauno muzikiniame teatre. Daugiau nei pusė E. T. Petraitienės monumentalios kūrybos sunaikinta Lietuvoje prasidėjus euroremontų vajui.

Keramikos paroda „Ugnelės dovanos“

Parodoje eksponuojamas skulptūras autorė ėmė kurti iš Pakaunės persikrausčius į „Vienaragio šilo“ sodybą. Pati autorė šiuos savo kūrinius kukliai ir meiliai vadina „balvonėliais“. Tai vienas iš tų retų atvejų, kai profesionaliam menininkui pavyksta savo darbuose atskleisti ir parodyti visą liaudies meno grožį. Geležingas Merkinės molis suteikia skulptūroms specifinį raudoną atspalvį ir net ausiai malonų skambesį stuktelėjus. Dalis parodoje eksponuojamų darbų išdegta juodosios keramikos būdu, kuris Merkinės apylinkėse turi itin senas, išpuoselėtas tradicijas.

Parodos autorė kukliai vertina savo kūrybines pastangas ir meistriškumą, visus nuopelnus atiduodama ugniai. Menininkė mano, kad būtent ugnis nuskaistina jos „balvonėlius“, suteikia jiems nemirtingumo, iš nykstančio netobulo molio grumsto perverčia į tvarią ir skaisčią keramiką.

Parodą galima pamatyti nuo 2015.05.07 iki 2015.06.29. Papildomą informaciją teikia Elvyra Teresė Petraitienė, telefonas 8 620 88279.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *