Kaunas be tabako dūmų – Visuomenės sveikatos biuro, Bendruomenės pareigūnų ir studentų organizuojama akcija

Gegužės 31-oji – Pasaulinė diena be tabako. Ši diena bus minima ir Kaune, kur šiais metais didelis dėmesys skiriamas rūkantiems nepilnamečiams. Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, kartu su Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Viešosios tvarkos valdybos Bendruomenės pareigūnais bei Visuomenės sveikatos studentų draugija, gegužės 29 dieną, penktadienį, 10.00 valandą, organizuoja akciją „Miestas be tabako dūmų“, kurios šūkis – „Jei tu neparduosi – aš nerūkysiu!“.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, rūkymo epidemija kasmet nusineša apie 6 milijonus gyvybių. Nesunku paskaičiuoti – po pilnutėlę „Žalgirio“ areną, kuri talpina 17 500 žmonių, kiekvieną dieną. Ko gero, šis palygimas yra sunkiai suvokiamas, nes rūkančius žmones matome kasdien, tačiau mirštančius – ne. Kaip visa tai mato paaugliai? Dažniausiai jie į tai žvelgia paviršutiniškai. Kai paaugliams yra kalbama apie rūkymo žalą, jie tarsi suvokia galimus padarinius, tačiau pažvelgę į gatvėje sutiktus rūkančius žmones, negali išskirti aiškių vizualinių skirtumų: rūkantys žmonės nei žemesni, nei blogiau atrodantys, o visą suvokimo formavimąsi dar labiau sujaukia rūkančios įžymios asmenybės, kurios ilgainiui gali tapti autoritetu. Tada visos žinios apie rūkymo žalą paauglio galvoje išgaruoja tarsi cigaretės dūmai.

Miestas be tabako dūmų

Pasaulio sveikatos organizacija jau seniai skelbia pavojų dėl pastaruoju metu vis didėjančio rūkymo ir nikotino produktų vartojimo tarp vaikų ir paauglių. Šio žalingo įpročio paplitimą jaunų žmonių grupėje lemia daugybė priežasčių: patrauklios cigarečių reklamos, besikeičiančios vertybės, noras neatsilikti nuo mados. Vieni rūko paveikti draugų įtakos, antri – geisdami sumažinti įtampą, treti – sekdami tėvų pavyzdžiu. Pasak visuomenės sveikatos specialistės Redos Žaromskytės, didelė problema yra ir cigarečių prieinamumas nepilnamečiams. Būtent todėl organizuojama akcija orientuojama ne tik į rūkančius žmones, tačiau ir į cigarečių pardavėjus, o akcijos šūkis skelbia – „Jei tu neparduosi – aš nerūkysiu!“.

„Mokyklinio amžiaus vaikų sveikata ir gyvensena“ (HBSC) tyrimų duomenimis, rūkymo paplitimas tarp Kauno berniukų buvo smarkiai išaugęs 2002–2010 metų laikotarpiu, o 2014 metais. jis sumažėjo. Tačiau nerimą kelia tai, kad nuo 1994 m. rūkymo paplitimas sparčiai augo ne tik berniukų, bet ir mergaičių tarpe. Paskutinio atlikto HBSC tyrimo duomenimis, rūkančių berniukų ir mergaičių skaičius susilygino – 2014 metais Kauno mieste rūkė maždaug kas dešimtas berniukas ir kas dešimta mergaitė.

Daugelis tyrimų parodė, jog, jei asmuo nepradeda rūkyti iki 25 metų, jis nepradės ir vėliau. Todėl šioje situacijoje cigarečių platintojų logika paprasta: jeigu žmogus nepradeda rūkyti iki 25 metų – galimas produkcijos pirkėjas ir pelnas prarasti. Dėl šios priežasties cigarečių gamintojų reklamos ir platinimo strategijos yra nutaikytos būtent į jaunus žmones, kurie yra potencialūs cigarečių pirkėjai. Taip pat, jei jiems pavyksta „užauginti“ visuomenę, kurioje rūkymas yra plačiai paplitęs, paaugliai tokioje visuomenėje irgi dažniau tampa priklausomi nuo nikotino, nes didelę įtaką jų įpročiams daro juos supanti aplinka.

Akcija „Miestas be tabako dūmų“ gegužės 29 dieną 10.00 valandą bus vykdoma viešose Kauno miesto vietose, kuriose draudžiama rūkyti: Nepriklausomybės aikštėje, šalia Soboro, Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje, Prezidentūros sodelyje, šalia Kauno valstybinio Lėlių teatro prieigų, Miesto sode ir jo prieigose, šalia Kauno miesto savivaldybės pastato iš Laisvės alėjos pusės. Akcijos metu bus dalinami ženkliukai su užrašu „Aš nerūkau!“ ir „Aš neparduodu!“, orientuoti į cigarečių pardavėjus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *