Kaune paskelbta gripo epidemija. Kaip apsaugoti save ir kitus?

Kauno mieste nuo vasario 1 dienos paskelbta gripo epidemija. Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras primena, kad gripo epidemijos metu labai svarbu pasirūpinti savo ir kitų sveikata: laikytis atokiau nuo sergančiųjų, nesilankyti masiniuose renginiuose, žmonių susibūrimo vietose, rūpintis tinkama higiena, o susirgus jokiu būdu neiti iš namų.

Gripas – viena rimčiausių ir labiausiai paplitusių užkrečiamųjų ligų, žiemos mėnesiais dažniausiai tampanti epidemija. Juo užsikrečiama, kai gripo virusas patenka į organizmą įkvėpus arba užterštomis rankomis palietus akių, nosies, burnos gleivinę. Gripas prasideda staiga, pakyla aukšta temperatūra (didesnė nei 38 °C), atsiranda sausas kosulys, gerklės, galvos ir raumenų skausmas, nuovargis ir silpnumas. Vėliau gripo virusas gali sukelti komplikacijas: plaučių uždegimą, encefalitą, širdies raumens uždegimą, virusinį akių uždegimą.

Kaip neužsikrėsti gripu?

  • Venkite glaudaus sąlyčio su ligoniais: laikykitės mažiausiai vieno metro atstumu nuo žmogaus, kuriam pasireiškė gripo simptomai. Jei to neįmanoma išvengti, stenkitės praleisti tokioje aplinkoje kuo mažiau laiko.
  • Dažnai plaukitės ir dezinfekuokite rankas; rankos plaunamos ne trumpiau nei 20 sekundžių.
  • Sveikindamiesi venkite apsikabinimų, bučinių, rankų paspaudimų.
  • Neplautomis rankomis nelieskite akių, nosies, burnos.
  • Venkite lankytis masiniuose renginiuose, žmonių susibūrimo vietose.
  • Efektyviausia apsaugos nuo gripo priemonė – sezoninė gripo vakcina.

Kaip elgtis, jei sergate?

  • Rūpinkitės kvėpavimo higiena: kosint ar čiaudint užsidenkite burną ir nosį servetėle arba, jei jos neturite, rankove (alkūnės linkyje). Panaudotą vienkartinę nosinę iškart išmeskite į šiukšlių dėžę, kadangi virusas gali kurį laiką išgyventi ant rankų ar aplinkos daiktų, tokių kaip panaudotos nosinės.
  • Dažnai plaukitės ir dezinfekuokite rankas. Rankų plovimas apsaugo nuo tiesioginio (paduodant ranką sergančiam žmogui) ir netiesioginio (liečiant daiktus, kuriuos prieš tai lietė sergantis žmogus) kontakto su gripo virusu.
  • Svarbiausia, likite namuose – neikite į darbą ar mokyklą ir ribokite sąlytį su kitais žmonėmis.

Pajutus gripo simptomus, iškart kreipkitės į gydytojus. Nesigydykite antibiotikais. Atminkite: šie vaistai nepadės pasveikti nuo peršalimo ar gripo, nes jie neveikia virusų. Rekomendavus gydytojui ar vaistininkui, galite vartoti nereceptinius vaistus peršalimo ir kitiems simptomams lengvinti. Visada svarbu konsultuotis su medikais, jei vartojate vaistus nuo kitų ligų (dėl galimo šalutinio kelių vartojamų vaistų poveikio).

Bendrą žmogaus imunitetą (atsparumą infekcijai) pagerins grūdinimasis, maisto produktų, stiprinančių imunitetą vartojimas (imbieras, česnakas, citrusiniai vaisiai, medaus produktai, spanguolės, juodieji serbentai ir kt.).

Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras primena, jog profilaktikos priemonės itin svarbios gripo sezono metu, tačiau ne mažiau svarbu visus metus stiprinti organizmą, laikantis pagrindinių sveikos gyvensenos principų.

Informaciją parengė:

Renata Padleckienė, visuomenės sveikatos specialistė

Daugiau informacijos:

Monika Straupytė, viešųjų ryšių specialistė, tel. (8-37) 454 717, el. p. [email protected]

Pranešimas parengtas remiantis Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro, Kauno visuomenės sveikatos centro, Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro informacija.