Liepos 28-ąją minima Pasaulinė hepatito diena

Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras primena, kad liepos 28-ąją minima Pasaulinė hepatito diena, kuria siekiama priminti apie hepatito keliamą grėsmę žmogaus sveikatai. Šiais metais Pasaulinei hepatito dienai pasirinktas šūkis – „Venkite hepatito. Nedelskite“. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skelbia, jog hepatitai A, B, C, D ir E kasmet nužudo beveik 1,5 milijono žmonių visame pasaulyje, daugiausia žmonių miršta nuo hepatito B ir C.

Hepatitas A – tai kepenų uždegimas, sukeltas hepatito A viruso. Užsikrečiama, kai virusas patenka į nesirgusio ar nepasiskiepijusio žmogaus organizmą per burną su fekalijomis užkrėstu maistu arba vandeniu. Virusas taip pat plinta per artimą buitinį sąlytį su sergančiu asmeniu. Nors rizika užsikrėsti hepatito A virusu yra didelė, tačiau suserga ne kiekvienas. Persirgus šia liga ar pasiskiepijus, įgyjamas ilgalaikis atsparumas. Tinkama higiena ir skiepai – efektyviausi būdai apsisaugoti nuo šio viruso.

Pasaulinė hepatito diena
israel21c.org nuotr.

Hepatitas B – tai hepatito B viruso sukeltas kepenų uždegimas. Šis virusas pažeidžia kepenis, sukeldamas uždegimą, kuris gali progresuoti į kepenų cirozę ir pirminį kepenų vėžį. Hepatito B virusas plinta per užkrėstą kraują, lytinius santykius, užsikrėtusi moteris virusą gali perduoti savo kūdikiui nėštumo, gimdymo arba žindymo krūtimi metu. Apsisaugoti nuo šio viruso galima atsargiai elgiantis su krauju ir jo produktais suteptais daiktais, atsakingai rinktis lytinį partnerį, naudoti apsaugos priemones. Specifinė hepatito B profilaktikos priemonė – skiepai.

Hepatitas C– tai hepatito C viruso sukeltas kepenų uždegimas, kuris gali progresuoti į kepenų cirozę ir pirminį kepenų vėžį. Virusas dažniausiai perduodamas tiesioginio kontakto su užsikrėtusio asmens krauju metu, labai retai – per lytinius santykius. Taip pat hepatitu C užsikrėtusi motina gali šią ligą perduoti savo kūdikiui gimdymo metu. Pasitaiko, kad asmuo yra užkrečiamas didesnių operacijų, kraujo ar jo dalių perpylimo metu. Taip pat didžiulė rizika susirgti yra medikams, kurie nuolat kontaktuoja su pacientų krauju, bei grožio salonų darbuotojams, kurie teikia manikiūro, pedikiūro, auskarų vėrimo paslaugas. Nuo hepatito C skiepų nėra. Laiku diagnozavus ligą ir gydant vaistais, galima išgydyti apie 90 proc. užsikrėtusių žmonių.

Hepatito D virusu gali užsikrėsti tik tie asmenys, kurie jau serga hepatitu B, šios ligos plitimo keliai tokie patys kaip ir hepatito B. Paskiepytas nuo hepatito B asmuo hepatitu D nesusirgs.

Hepatito E virusu dažniausiai užsikrečiama per fekalijomis užterštą vandenį. Hepatito E virusas aptinkamas visame pasaulyje, tačiau dažniausiai pasitaiko Rytų ir Pietų Azijoje. Kinijoje jau išrasti skiepai nuo hepatito E, tačiau globaliai jie dar neprieinami.

Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras yra išleidęs tris informacinius leidinius apie hepatitą A, B ir C. Juos galite rasti čia:

Hepatitas A: http://www.kaunovsb.lt/tl_files/Failai/Leidiniai/Lankstukai/Hepatitas%20A.pdf;
Hepatitas B: http://www.kaunovsb.lt/tl_files/Failai/Leidiniai/Lankstukai/Hepatitas%20B.pdf;
Hepatitas C: http://www.kaunovsb.lt/tl_files/Failai/Leidiniai/Lankstukai/Hepatitas%20C.pdf.

Informacijos šaltiniai:
http://www.who.int/campaigns/hepatitis-day/2015/event/en/
http://www.who.int/topics/hepatitis/factsheets/en/