Vis daugiau mūsų šalies gyventojų renkasi saugesnį, šiuolaikiškesnį ir greitesnį būdą atsiskaityti – moka banko kortele. Besikeičiančius klientų įpročius pastebi ir pardavėjai bei paslaugų teikėjai, todėl stengiasi jiems sudaryti galimybę atsiskaityti kortele. Per keturis šių metų mėnesius, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, SEB banko klientų, įsidiegusių elektroninius mokėjimo kortelių skaitytuvus, skaičius išaugo beveik 30 procentų.
Visgi kol kas ne visi pardavėjai suteikia galimybę atsiskaityti kortele. Dažniausiai tokį sprendimą lemia paprasčiausias nežinojimas arba girdėta neteisinga informacija. Todėl šiame straipsnyje paneigsime tris pagrindinius mitus apie elektroninius kortelių skaitytuvus.
Turėti elektroninių kortelių skaitytuvą yra labai brangu
Viešojoje erdvėje dažnai pasigirsta gandų, kad, pavyzdžiui, už kiekvieną atsiskaitymą kortele verslininkas bankui sumoka 10 eurų mokestį, nepriklausomai nuo atsiskaitymo sumos, arba, kad tenka mokėti 3 proc. komisinį mokestį nuo atsiskaitymo. Tai – klaidinga informacija. Elektroninių kortelių skaitytuvų nuomos kaina bei mokesčiai už atsiskaitymus kortele nustatomi individualiai, siekiant pasiūlyti geriausias sąlygas verslininkams, tačiau nebūna tokie dideli.
Be to, SEB bankas siūlo papildomas galimybes, kurių metu tam tikrą laiką paskatina verslininkus nemokamai išmėginti mokėjimo kortelių turėtojų aptarnavimo paslaugą ir įvertinti elektroninių kortelių skaitytuvų naudą. Tokių kampanijų rezultatai akivaizdūs – net 95 procentai pardavėjų ir paslaugų teikėjų, išbandę skaitytuvus, nusprendžia ir toliau naudotis jais naudotis.
Atsiskaitymas už prekes ar paslaugas trunka ilgiau
Atsiskaitymas kortele vidutiniškai trunka 8 – 10 sekundžių. Tuo tarpu atsiskaitymą grynaisiais pinigais dažnai lydi puikiai pažįstamos frazės – „palaukite, aš turiu lygiai”, „kažkur turėjau centų“, „gal galite pasmulkinti?”, „trūksta 17 centų“. Neretai pasitaiko atvejų, kai pardavėjai neturi smulkių pinigų, tad jiems tenka eiti į kitą kasą arba net į kitą parduotuvę išsikeisti pinigų. Taip ne tik bandoma eilėje laukiančių pirkėjų kantrybė, bet ir ilgėja atsiskaitymo trukmė – iki 20 – 35 sekundžių arba dar ilgiau.
Atsiskaitymas kortele dažniausiai trunka trumpiau negu grynaisiais pinigais, tad laiką, kurį tektų skirti grąžos ieškojimui, pardavėjas gali praleisti šnekučiuodamasis su klientu, atsakydamas į klausimus, pasiūlydamas papildomų prekių ar paslaugų – visa tai kuria pridėtinę vertę verslui.
Klientai mėgsta atsiskaityti grynaisiais pinigais
SEB banko statistika rodo, kad vis daugiau Lietuvos gyventojų renkasi atsiskaityti kortele ir tikėtina, kad ši tendencija ateityje tik stiprės. Šių metų kovo pabaigoje jau daugiau negu trečdalis (34 procentai) iš visų pinigų, kuriuos SEB klientai išleido mokėdami kortele ir grynaisiais pinigais, buvo mokama kortele. Prieš metus tuo pačiu laikotarpiu šis santykis buvo 31 procentas, 2011 m. kovo pabaigoje − tik 25 procentai.
Pastebima, kad lietuviai jau įpranta kortele atsiskaityti ir už nedidelės vertės kasdienius pirkinius − pernai atsiskaitymų kortele mokėjimo vietose, kai pirkinio suma neviršija 6 eurų, skaičius išaugo 14 procentų. Be to, būtent banko korteles, o ne grynuosius pinigus, dažnai išsitraukia užsienio turistai, atsiskaitydami už prekes ar paslaugas.
Šiandien kortele jau galima mokėti net kai kuriose turgavietėse, taksi automobiliuose, grožio salonuose. Todėl norint suteikti klientų lūkesčius atitinkančias paslaugas bei neatsilikti nuo konkurentų, verta sudaryti galimybę atsiskaityti kortele.
Kodėl verta įrengti elektroninių kortelių skaitytuvą?
Be jau išvardintų atsakymų į populiariausius mitus apie elektroninių kortelių skaitytuvus, specialistai pataria apsvarstyti ir rizikas, neišvengiamai susijusias su atsiskaitymais grynaisiais pinigais. Neretai pasitaiko, kad į pardavėjų rankas patenka padirbti pinigai, įsivelia žmogiškos klaidos, ieškant smulkios grąžos. Svarbu pagalvoti ir apie pačių darbuotojų saugumą – apiplėšimai ir vagystės vyksta ne tik filmuose.
Be to, darbuotojai sutaupo laiko, nes po darbo jiems nebereikia keliauti į banką įmokėti grynųjų pinigų į įmonės sąskaitą, o įmonės gali sutaupyti, kadangi sumažėja grynųjų pinigų inkasavimo kaštai.
Informacijos šaltinis: www.seb.lt