Nekilnojamo turto vertinimas: nuo ko priklauso turto kaina?

Perkate arba parduodate būstą? Jau išnagrinėjote šimtus skelbimų ir manote, kad ir pats galite nustatyti kainą? Dažniausiai tai nėra tiesa. Nekilnojamojo turto vertinimas atliekamas dirbant su profesionaliais įrankiais ir turi būti apskaičiuojamas patikimo, oficialaus vertintojo. Visgi, nemažai klientų nežino, kaip vertinimas atliekamas ir į ką atsižvelgiama, skaičiuojant būsto vertę.

 

Vieta, kurioje yra objektas

Tai kone svarbiausias kriterijus, nuo kurio priklauso būsto kaina. Pavyzdys: net jeigu lygintume du identiškus individualius namus, tačiau vienas jų būtų Vilniuje, o kitas mažame miestelyje Lietuvos pakraštyje., jų kaina ženkliai skirtųsi. Net jeigu ir statybų technologija būtų naudota panaši. Pirmiausia todėl, kad lokacija diktuoja tam tikras rinkos sąlygas ir kainas. Todėl kai atliekamas nekilnojamojo turto vertinimas, didelis dėmesys skiriamas vietovei, kurioje yra vertinamas objektas.

 

Turto statybų technologija

Ne mažiau svarbu ir techninės turto savybės. Tai reiškia, kad skaičiuojant vertę vertinamas turto plotas, taip pat statybos metai. Taip pat daug dėmesio skiriama statybų technologijai. Pavyzdžiui, analizuojama, kokios medžiagos naudotos statant pastato konstrukciją. Taip pat labai svarbu, koks šildymas įrengtas būsite, kuris yra vertinamas. Vis atai yra labai svarbu skaičiuojant būsto vertę.

 

Rinkos situacija

Labai svarbu žinoti, kad nekilnojamojo turto vertė yra nuolat kintanti. Pavyzdžiui, jeigu pastatas buvo įvertintas prieš kelis metus ar mažiau, šiandien jo vertė nebūtinai bus tokia pati. Tai priklauso nuo to, kokia yra rinkos situacija ir kokie sandoriai vyksta šiuo metu. Tad ir vertinant objektus, vertintojai skiria daug dėmesio panašių įvykusių sandorių analizei. Pavyzdžiui, lyginama, kokie butai ar namai pastaruoju metu buvo parduodami toje vietovėje, kurioje yra vertinamas turtas. Priklausomai nuo to, koreaguojama ir galutinė vertinamojo objekto vertė.

 

Kiek kainuoja turto vertinimas?

Labai dažnai turto vertintojai taiko gana panašias kainas. Pavyzdžiui, buto vertinimas gali kainuoti nuo vieno, o individualaus namo – nuo dviejų šimtų eurų. Tačiau kiekvienu atveju galutinę kainą sutarsite su vertintoju tuomet, kai jis pamatys, kokį objektą jam reikia įvertinti. Pavyzdžiui, prieš užsakant paslaugą, galima nusiųsti perkamo būsto skelbimą, pagal kurio pagrindinius kriterijus vertintojas įvertins, kiek galėtų kainuoti vertinimo paslauga. Be to, galima susitarti del vertintojo konsultacijos, jeigu pilnas nekilnojamojo turto vertinimas Jums nėra reikalingas. Pavyzdžiui, tais atvejais, kai norite tiesiog patikrinti, ar parduodamas objektas iš tiesų yra parduodamas už tokią sumą, kurios yra vertas. Tokia konsultacija kainuoja daug pigiau ir ją suteikti gali bet kuris patikimas vertintojas.