Paroda „Kazimieras Stabrauskas – M. K. Čiurlionio mokytojas“

Šių metų rugsėjo 24 dieną (ketvirtadienį), Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje (adresas V. Putvinskio g. 55, Kaunas)  140-ųjų M. K. Čiurlionio gimimo metinių proga vykstantį renginių ciklą „Čiurlionis įkvepia“ vainikuos ypatingos parodos „Kazimieras Stabrauskas – M. K. Čiurlionio mokytojas“ atidarymas. Pirmą kartą Lietuvoje bus eksponuojami M. K. Čiurlionio mokytojo Kazimiero Stabrausko (1869–1929 m.) tapybos kūriniai iš „ValiunasEllex“, dr. Jauniaus Gumbio ir Rolando Valiūno kolekcijų.

Jeigu ne K. Stabrauskas, šiandien galėtume tik svarstyti, ar turėtume M. K. Čiurlionį. Pirmą kartą rengiamoje didžiausio Lietuvos dailininko mokytojo darbų parodoje atsiskleis jo simbolistinės idėjos, savo laiku įkvėpusios M. K. Čiurlionį. Parodos lankytojai galės paieškoti rakto į ryškiausią pėdsaką Lietuvos kultūroje palikusio dailininko kūrybą jo mokytojo darbuose, pajusti menininkus vienijusią pasaulėjautą, pažinti jų filosofines ir estetines pažiūras.

Parodoje „Kazimieras Stabrauskas – M. K. Čiurlionio mokytojas“ galima išvysti visą dailininko kūrybos laikotarpį aprėpiančią išsamią ekspoziciją.

PARODA „KAZIMIERAS STABRAUSKAS
Kelias per kalnus

Lietuvių kilmės dailininkas K. Stabrauskas gimė 1869 metų lapkričio 21 dieną Kruplėnuose, netoli Naugarduko. Kelią į meno pasaulį pradėjo 1887 m. Peterburgo dailės akademijoje, studijuodamas pas Pavelą Čistiakovą ir Ilją Repiną. 1897 m. studijas pratęsė Paryžiuje pas Žaną-Žozefą Bendžameną Konstaną ir Žaną-Polį Loraną. Keletą metų po Paryžiaus pagyvenęs Peterburge, 1903 m. persikėlė į Varšuvą, kur su bendraminčiais įsteigė Varšuvos dailės mokyklą ir tapo pirmuoju jos direktoriumi bei mokytoju. 1904-aisiais čia dailės mokslus pradėjo M. K. Čiurlionis. K. Stabrauskas buvo ne tik M. K. Čiurlionio mokytoju, bet ir jo draugu, patarėju, kolega, rėmėju, bendraminčiu, o kartais netgi pasekėju. Mokinys ir mokytojas mokėsi vienas iš kito, jų kūrybinės vizijos gimdavo iš turiningų diskusijų ir pamąstymų, abu buvo įkvėpti tų pačių simbolistinių idėjų, todėl menininkų darbuose šiandien matome stiprią abipusę įtaką. Jie tapė figūrines kompozicijas pasakų, legendų, mitų motyvais, simbolines fantastines kompozicijas ir peizažus. Dailėje juos jungė idealaus pasaulio paieškos, puikiai įvaldyta pastelės technika, panašūs siužetų motyvai.

K. Stabrauskas buvo vienas aktyviausių pirmųjų lietuvių dailės parodų palaikytojų. 1907–1912 m. pats kartu su žmona skulptore Julija dalyvavo šešiose parodose. Būdamas vienintelis tarptautiniu mastu pripažintas šių parodų dalyvis, K. Stabrauskas labai prisidėjo prie teigiamos viešosios nuomonės formavimo, visuomenės susidomėjimo, kas turėjo didžiulę reikšmę ir įtaką, atveriant M. K. Čiurlioniui ir lietuvių dailei duris į pasaulinį pripažinimą. Žinoma, reikia pabrėžti, kad K. Stabrausko dalyvavimas buvo labai svarus įnašas ir menine prasme.

Parodos atidarymas rugsėjo 24 dieną 17.00 valandą. Įėjimas į renginį tik su kvietimais. Visuomenei paroda bus atvira nuo rugsėjo 25 dienos.

Paroda veiks nuo šių metų 09.24 iki 12.06

Papildomą informaciją teikia: parodos kuratorė Vilma Kilinskienė, tel.8 627 07914

Maloniai kviečiame atvykti.