Šių metų gegužės 8 dieną (penktadienį) parodos „Šventasis karys: Šv. Jurgis dailės kūriniuose Lietuvoje” atidarymas.
Praėjus beveik dviem tūkstančiams metų, Romos imperijos karys, krikščionis kankinys, šventasis, pagal legendą kovojęs ir nugalėjęs piktąjį slibiną – blogio simbolį, tebegyvena žmonių sąmonėje. Šv. Jurgis – daugelio šalių, miestų, riterių, ginklininkų ir karių globėjas; jo vardu vadinamos bažnyčios (vien Lietuvoje tokių – 23), rūmai, gatvės, viešbučiai, pasižymėjimo ženklai. Šv. Jurgio vėliavos simbolika naudojama net valstybinėse vėliavose. Ši graži – pergalės prieš blogį, silpnesnio gynimo – idėja visais laikais buvo ir yra įvairių pasaulio tautų menininkų įkvėpimo šaltinis.
Būtent per meną šventojo kario paveikslas atkuriamas šioje parodoje, skirtoje antrajam po šv. Kazimiero, kovingajam Lietuvos globėjui šv. Jurgiui, kurį tautiečiai nuo seno meldžia – „… kilnusis Riteri, šimtmečius simbolizavęs mūsų tautos kovą su piktuoju slibinu, vesk mus ir toliau šios kovos keliu…“. Remiantis šv. Jurgio kulto paplitimu ir populiarumu, atskleidžiama kario-gynėjo reikšmė ir svarba visuomeninėje sąmonėje istorijos eigoje, per šventojo paveikslą netradiciškai parodomas karys, kurio aprangos ir ginkluotės detalės neretai vaizduojamos tokiu tikslumu, kad gali būti nepakeičiamas ikonografinis šaltinis. Norint kuo išsamiau parodyti šventojo kario vaizdavimo ypatumus ir kaitą laike bei erdvėje, parodoje, be saugomų Vytauto Didžiojo karo muziejuje, eksponuojami kūriniai iš Lietuvos nacionalinio, Nacionalinio dailės, Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės, Šiaulių „Aušros“, Trakų istorijos ir Ukmergės kraštotyros muziejų bei Kauno Šv. Jurgio bažnyčios (dėkojame partneriams).
Lietuvoje saugoma nemažai dailės kūrinių, vaizduojančių šv. Jurgį. Atrenkant juos eksponavimui atsižvelgta į kūrinyje vaizduojamo šventojo įvaizdžio originalumą ir savitumą, o taip pat į mūsų kraštui ir atskiriems jo regionams būdingus ypatumus ir skirtumus. Pirmojoje salėje šventojo kario paveikslas atskleidžiamas per profesionalaus dailininko matymo prizmę, antrojoje – matomas liaudies menininko akimis. Tai paveikslai, graviūros, skulptūros, bareljefai… Nepamiršta ir stačiatikių ikonų tapyba, kur „Šv. Jurgio stebuklas“ buvo viena iš mėgstamiausių temų. Fotomedžiagos pagalba pateikiama informacija apie šventojo kario vaizdavimo raidą pasaulyje, parodomi kameros užfiksuoti tautodailės kūriniai ar kūrybos procese įamžintas lietuvių liaudies meistras.