Saulės energija ateityje galbūt bus paverčiama elektra su naujos kartos elementais

saulės elektrinė 

Mokslininkai ieško būdų, kaip efektyviau ir ekonomiškiau išnaudoti saulės energiją elektros gamybai. 2019 metų pabaigoje garsiame moksliniame žurnale „Advanced Energy Materials“ pasirodė plačiai aptarinėjamas straipsnis apie mokslininkų tyrimą, kuriuo siekiama išrasti užpurškiamų saulės modulių receptą.

Floridos UCF mokslininkai paskelbė, kad dirba prie skysčio, kuris vadinamas „perovskitu“. Jį kuria dirbtinis intelektas, kuris apdorojęs apie 2000 mokslinių straipsnių duomenų apie perovskitinius saulės elementus, bando išrasti šio skysčio receptą. Perovskitas gali būti skystas arba kietas. Jeigu receptas būtų atrastas skystieji saulės elementai padarytų didžiulę revoliuciją saulės energetikoje.

Iki šiol saulės energija paverčiama elektra, naudojant monokristalinius silicio pagrindo elementus. Saulės elektrinės su šiais elementais įrengiamos ant namo stogo arba ant žemės, jų įrangą sudaro saulės modulių (elementų), įtampos keitiklio (inverterio) ir tvirtinimo sistemos. Sudėtinga silicio modulių gamyba, nemaži jėgainės surinkimo ir instaliavimo kaštai yra pagrindinės priežastys, kodėl saulės energija dar nėra plačiai naudojama elektros gamybai. 2017 metais tik 1,9 procento elektros buvo pagaminta iš atsinaujinančio šaltinio – saulės, 16,4 procento – iš kitų atsinaujinančių energijos šaltinių.  Europos Sąjunga turi didelių užmojų šioje srityje. Siekiama iki 2050 metų 50 procentų elektros energijos gaminti iš saulės.

Lietuvos mokslininkai taip pat intensyviai dirba, bandydami sukurti pigius ir efektyvius saulės elementus (modulius). Prof. Vidmantas Gulbinas kartu su kolegomis tiria perovskitinių elementų medžiagas ir juose vykstančius procesus, kad pagerintų elementų savybes. Šie naujos kartos elementai galėtų būti panašūs į plėvelę, kurią galima būtų klijuoti ant langų, sienų, automobilių, telefonų. Saulės energijos pavertimas elektra su šia plėvele taptų labai paprastas ir visiems prieinamas.

Vis tik, kol perovskitiniai elementai yra kūrimo stadijoje, Lietuvoje ir pasaulyje vis daugiau žmonių ryžtasi tapti nepriklausomais elektros gamintojais ir įsirengia nuosavą saulės jėgainę. Tokia jėgainė yra ilgaamžė, ji sumažina elektros kaštus 3 kartais. Su APVA teikiama parama saulės elektrinė Lietuvoje atsiperka per 5-7 metus. Ją gali įsirengti ant namo, žemės ar įsigyti elektrinių parkuose kiekvienas Lietuvos gyventojas.

Saulės energija – tai švari, aplinką tausojanti energija, kurią pilnai išnaudojus ženkliai sumažėtų iškastinio kuro žmonijai poreikiai.