Selenas – mūsų organizmui būtinas mineralas

Nors iki šiol nemaža dalis žmonių apie seleną nėra girdėję, vis dėlto selenas yra labai nuostabus mineralas, kuris yra gyvybiškai svarbus mūsų sveikatai. Selenas yra būtinas mineralas, o tai reiškia, kad jo turėtume gauti su maistu arba vartodami maisto papildus. Ir nors jo mūsų organizmui reikia tik nedideliais kiekiais, jis vaidina labai svarbų vaidmenį mūsų organizme – pradedant medžiagų apykaita ir baigiant skydliaukės veikla.

Galingas antioksidantas

Maiste randami antioksidantai apsaugo mūsų organizmo ląsteles nuo laisvųjų radikalų žalingo poveikio. Pernelyg didelis laisvųjų radikalų kiekis sukelia oksidacinį stresą, kuris pažeidžia sveikas ląsteles. Oksidacinis stresas yra siejamas su ūminėmis ligomis, tokiomis kaip širdies ligos, Alzhaimeris ir vėžys, nepamirštant ir priešlaikinio senėjimo ar širdies smūgio.

Antioksidantai, tokie kaip selenas, padeda sumažinti oksidacinį stresą, užtikrinant optimalų laisvųjų radikalų kiekį. Antioksidantai veikia neutralizuodami laisvųjų radikalų perteklių ir apsaugodami ląsteles nuo žalos, kurią sukelia oksidacinis stresas.

Padeda skydliaukės veiklai

Selenas yra labai svarbus tinkamai skydliaukės veiklai užtikrinti. Tiesą sakant, skydliaukės audiniuose yra didelis seleno kiekis – gerokai didesnis nei kitose organizmo vietose. Šis galingas antioksidantas padeda apsaugoti skydliaukę nuo oksidacinės žalos ir atlieka svarbų vaidmenį skydliaukės hormonų gamyboje.

Sveikos skydliaukės liaukos yra labai svarbios mūsų sveikatai, kadangi reguliuoja medžiagų apykaitą ir kontroliuoja augimą bei vystymąsi.

Gerina imuninę sistemą

Mūsų imuninė sistema padeda išlaikyti mūsų organizmą sveiką, nustatant ir kovojant su potencialiomis grėsmėmis, tarp kurių yra ir bakterijos bei virusai. Selenas turi didelės įtakos imuninės sistemos būklei. Šis antioksidantas padeda organizme sumažinti oksidacinį stresą, tokiu būdu sumažinant uždegimus ir sustiprinant imunitetą.

Atlikti tyrimai parodė, kad padidėjęs seleno kiekis kraujyje yra susijęs su padidėjusiu imuniniu atsaku. Tuo tarpu yra įrodyta, kad seleno trūkumas kenkia imuninių ląstelių funkcijai ir gali įtakoti lėtesnį imuninį atsaką. Be to, nustatyta, kad seleno maisto papildai gali sustiprinti gripu, tuberkulioze ir hepatitu C sergančių žmonių imuninę sistemą.

Puikūs seleno šaltiniai

Laimei, yra daug įvairių maisto produktų, kuriuose yra didelis seleno kiekis. Keli puikūs seleno šaltiniai, kuriuos rekomenduojama įtraukti į savo mitybą, yra:

 • Austrės
 • Braziliniai riešutai
 • Otas
 • Geltonuodegis tunas
 • Kiaušiniai
 • Sardinės
 • Saulėgrąžų sėklos
 • Vištienos krūtinėlė
 • Gyvulių kepenys
 • Gyvulių inkstai
 • Šitake grybai

Seleno kiekis augaliniuose maisto produktuose priklauso nuo žemėje, kurioje jie buvo auginami, buvusio seleno kiekio. O seleno koncentracija pasėliuose labai priklauso nuo to, kur jie auginami.

Pavyzdžiui, vieno tyrimo rezultatai parodė, kad seleno koncentracija braziliniuose riešutuose labai skiriasi kiekviename regione. Nors vienas brazilinis riešutas viename regione suteikė organizmui seleno iki 288 % rekomenduojamos dienos normos, kituose regionuose siekė vos 11 %. Todėl labai svarbu subalansuoti savo mitybą, įtraukiant į ją ne vieną kokybišką šio svarbaus mineralo turintį maisto produktą, o jei to padaryti nepavyksta, seleno trūkumą galima kompensuoti vartojant maisto papildus.

Pabaigai

Selenas yra labai galingas mineralas, kuris yra būtinas tinkamam organizmo funkcionavimui. Jis vaidina labai svarbų vaidmenį medžiagų apykaitoje ir skydliaukės veikloje, kartu padedant apsaugoti organizmą nuo oksidacinės pažaidos.

Be to, selenas taip pat gelbėja stiprinant mūsų imuninę sistemą, gali padėti palaikyti normalią spermatogenezę, pagerinti plaukų ir nagų būklę. O kadangi šio mikroelemento randama daugelyje įvairių maisto produktų, nesudėtinga seleno turinčius maisto produktus įtraukti į savo mitybos racioną.