Sunkvežimių vairuotojams skirti saugaus vairavimo patarimai

Lietus, sniegas, ledas ir rūkas – tai tik keli iš daugybės galimų pavojų kelyje, su kuriais kasdien gali susidurti kiekvienas sunkvežimio vairuotojas. Didžiulę įtaką saugumui kelyje turi ir vairuotojų elgesys bei vairavimo įpročiai. Išsiblaškymas, nepakankama vairavimo patirtis, agresyvus vairavimas, kelių eismo taisyklių nesilaikymas, naudojimasis mobiliuoju telefonu ir panašios priežastys kasmet nulemia labai daug autoįvykių.

Todėl atsižvelgiant į visus šiuos kelyje galinčius kilti pavojus, vairuojant sunkvežimį yra labai svarbu elgtis saugiai, apdairiai ir racionaliai. O tam, kad tai padaryti kiekvienam sunkvežimio vairuotojui būtų lengviau, sudarėme jums keleto naudingų patarimų sąrašą.

Apdairus (gynybinis) vairavimas

Apdairus arba dar kitaip vadinamas gynybinis vairavimas yra vienas geriausių būdų apsisaugoti kelyje, nes nei vienas iš mūsų negalime kontroliuoti kitų vairuotojų kelyje ir taip pat negalime būti tikri, kad jie visuomet važiuos atsižvelgdami į savo ir kitų eismo dalyvių saugumą. Juolab, kad didelė dalis vairuotojų nežino, kaip turėtų saugiai vairuoti šalia važiuojančio sunkvežimio. Statistika rodo, kad didžioji dalis autoįvykių, kuriuose dalyvauja sunkvežimiai, yra nulemiami lengvųjų automobilių.

Taigi, labai svarbu atkreipti dėmesį į akląsias zonas ir kas 3-5 sekundes patikrinti veidrodėlius, kad visuomet matytumėte aplink jus vykstantį veiksmą. Žinoma, privalu stengtis išlaikyti ir saugų atstumą. Ką tai reiškia? Važiuojant 60 km per valandą greičiu, važiavimo atstumas tarp priešais esančios transporto priemonės turėtų būti lygus 1 sekundė 3 metrams transporto priemonės ilgio. O jei važiuojama didesniu nei 60 km/h greičiu, reikėtų pridėti dar vieną sekundę.

Pavyzdžiui, jei sunkvežimio su priekaba ilgis yra apytiksliai 22 metrai, važiuojant 60 km/h ar mažesniu greičiu, važiavimo atstumas turėtų būti 7 sekundės, o važiuojant didesniu greičiu – 8 sekundės. Pastarąjį atstumą galima išmatuoti stebint tašką kelyje ir skaičiuojant laiką nuo tos akimirkos, kai priekyje važiuojantis automobilis pravažiavo tą tašką, iki tada, kai jūs patys pasieksite tą tašką.

Reguliari techninė priežiūra

Norint saugiai eksploatuoti sunkvežimį, labai svarbu reguliariai atlikti sunkvežimio techninę priežiūrą. Techninės dalies problemos yra labai dažna sunkvežimių avarijų priežastimi. Taip pat ypatingai svarbu rinktis kokybiškas pakaitines sunkvežimių dalis, kurios užtikrintų ilgesnį sunkvežimio tarnavimo laiką ir efektyvesnę jo eksploataciją.

NAUDINGA: Naujų ir naudotų sunkvežimių dalių ieškokite Ferikas.lt.

Sunkvežimio patikra prieš ir po kelionės

Sunkvežimio patikrinimai tiek prieš kelionę, tiek ir po jos yra labai svarbūs norint laiku pastebėti techninės įrangos defektus, kol jie netapo didele grėsme jūsų ir kitų eismo dalyvių saugumui. Tikrinant sunkvežimį, visuomet reikėtų atkreipti dėmesį į jo stabdžių sistemą, vairavimo sistemą, žibintus, padangas ir kt.

Venkite išsiblaškymo

Vairavimas išsiblaškius kelia labai didelę grėsmę jūsų saugumui kelyje. Statistika rodo, kad tikimybė, jog sunkvežimio vairuotojas, kuris vairuodamas rašo trumpąją SMS žinutę, pateks (arba beveik pateks) į avariją arba netyčia nukryps iš savo eismo juostos, yra net 23,2 karto didesnė.

Taip pat nereikėtų pamiršti, kad vidutinis laikas, kurį žmogus atitraukia akis nuo kelio, yra 4,6 sekundės, o važiuojant 90 km per valandą greičiu tai reiškia, kad per tą laiką sunkvežimis nuvažiuoja 371 metrą. Tiek laiko visiškai pakanka, kad į kelią išbėgtų laukinis gyvūnas ar žmogus, netikėtai priešakyje išnirtų automobilis ar tektų susidurti su kita avarine situacija. Tokių pavojingų kelyje galinčių įvykti situacijų baigtis tiesiogiai priklauso nuo to, ar jūs esate susikaupę, ar išsiblaškę, t.y. ar žiūrite į kelią, ar ne.

Pabaigai

Žinoma, ne ką mažiau svarbu tinkamai pasiruošti pavojingoms kelio sąlygoms, vairuojant sunkvežimį daryti pertraukas, pasirinkti prietaisų skydelio vaizdo kamerą, elgtis sąmoningai įvairių situacijų atžvilgiu ir būti nuspėjamais kelyje. Visa tai padės kelionės tikslą pasiekti saugiai ir sklandžiai.