TAPYTOJOS, GRAFIKĖS MAGDALENOS STANKŪNĖS TAPYBOS PARODA „ŽEMYNOS VERSMĖS“

KAUNO MIESTO MUZIEJUJE ČIKAGOJE GYVENANČIOS TAPYTOJOS, GRAFIKĖS MAGDALENOS STANKŪNĖS TAPYBOS PARODA „ŽEMYNOS VERSMĖS“.

Nuo liepos 21 dienos, ketvirtadienio, Kauno miesto muziejaus Lietuvių tautinės muzikos istorijos skyriuje (adresas L.Zamenhofo g. 12) pradeda veikti Magdalenos Birutės Stankūnienės – Stankūnės tapybos paroda „Žemynos versmės“.

MAGDALENOS STANKŪNĖS TAPYBOS PARODA „ŽEMYNOS VERSMĖS“
MAGDALENOS STANKŪNĖS TAPYBOS PARODA „ŽEMYNOS VERSMĖS“

Čikagoje gyvenanti tapytoja, grafikė, mecenatė Magdalena Stankūnė yra puikiai žinoma Lietuvoje ir išeivijoje. Tai itin kūrybinga menininkė, kuri yra surengusi šimtus parodų Lietuvoje ir užsienyje, jos dovanoti darbai puošia daugelį Lietuvos universitetų, mokyklų, kultūros įstaigų.

Magdalena Birutė Stankūnienė gimė 1925 m. Oželių vienkiemyje, Šunskų valsčiuje. Jos tėvą nušovė bolševikai 1941 m. birželį, o motina buvo išvežta į Komijos lagerius. Būsimoji dailininkė į Vakarus pasitraukė 1944 m. Iki 1960 m. ji gyveno Vokietijoje ir Anglijoje, kur mokėsi drabužių modeliavimo meno, studijavo šv. Martyno meno akademijoje Londone. 1960 m. apsigyveno Čikagoje, lankė įvairias dailės mokyklas. Ne viename interviu menininkė kalba apie tai, kad didelę įtaką jos meniniame kelyje turėjo grafikas Vytautas Petravičius. Todėl neatsitiktinai ji pati savo kūrybinio kelio pradžioje kūrė grafiką, atsiremiančią į lietuvių liaudies meno tradiciją. Vėliau atrado tapybą, augalų ir gėlių įvairovė jos tapyboje sušvinta itin ryškiomis spalvomis bei ekspresyviomis formomis. Dailininkės tapytos gėlės išsiskiria savo realistiškumu, augalinių formų atraktyvumu, spalvine raiška.  „Ryškiai mėlynos, geltonos, violetinės M. B. Stankūnienės tapinių spalvos sukelia įspūdį, kad dailininkė paletėje spalvų nemaišo. Jos drobėse vyrauja pirminės spalvos. Grafikos darbuose sodriai įspausta juoda spalva, kitos – ranka įpaišytos, švelnesnės, „prigesintos“. (Algimantas Kezys). Prieš trisdešimt metų dailininkė atrado batikos tapybos technologiją, kurią nuolat tobulina iki šiol, šia technika sukurtuose darbuose dominuoja ne tik gėlių pasaulis, peizažai, bet ir abstraktūs siužetai, kuriuos įkvepia lietuvių mitologija

Magdalena Stankūnė nuo 1968 m. dalyvauja parodose ir rengia savo individualias parodas Lietuvoje ir užsienyje. Dar sovietmečiu (1968 m.) dailininkė pirmą kartą atvyko į Lietuvą. Nuo to laiko gimtinėje ji nuolat rengia savo parodas, siunčia knygas ir paveikslus, čia yra išleistos dailininkės kūrybos albumai. Savo paveikslų, interjero ir kultūrinio paveldo rinkinius dailininkė yra padovanojusi Paežerių dvaro muziejui, kurį daugelį metų remia finansiškai. M. Stankūnė yra Vilkaviškio garbės pilietė. O 2006 m. Marijampolės kultūros centre atidaryta jos vardo galerija, rengianti parodas, tapusi svarbia miesto dailės gyvenimo dalimi.

Šioje parodoje yra eksponuojami du M. Stankūnės darbų ciklai, kurie yra inspiruoti lietuvių mitologijos, jos  tapybiniuose įvaizdžiuose persipina pagonybės ir krikščionybės simbolika, išreiškiama minimalistine pasikartojimais paremta forma. Darbai išsiskiria dailininkės mėgstamomis ryškiomis spalvomis, kurios suteikia šiems darbams dekoratyvumo.  Dalis darbų atlikta batikos technika, kiti yra tapyti ant medžio.

Paroda Kauno miesto muziejaus Lietuvių tautinės muzikos istorijos skyriuje (L.Zamenhofo gt.12) veiks nuo 2016 m. liepos 21 iki rugsėjo 8 dienos.