TARPTAUTINĖ AKVARELĖS BIENALĖ „KRYPTYS IR IŠŠŪKIAI“

Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus Kauno paveikslų galerijoje, (adresas K. Donelaičio g. 16, Kaunas) šių metų spalio 13 dieną, ketvirtadienį, 18.00 valandą įvyks 6-osios tarptautinės akvarelės bienalės „Baltijos tiltai“ pagrindinės atrankinės konkursinės parodos „Kryptys ir iššūkiai“ atidarymas. Ekspozicijoje – 60 autorių iš 11 šalių meno kūriniai, kuriuos šiai konkursinei parodai atrinko tarptautinė žiuri.

Ankstesnėse „Baltijos tiltų“ bienalėse gvildentas temas („Rezonansas“, „Sąsajos“, „Gelmė“) pratęsia šiųmetė „Krypčių ir iššūkių“ tema, taip pat akcentuojanti galimybę specifinėmis akvarelės raiškos priemonėmis atliepti meno ir pasaulio kaitą. Siekdami, kad akvarelė išsaugotų savo prigimtį ir išliktų aktuali bei šiuolaikiška, 6-osios „Baltijos tiltų“ bienalės organizatoriai išskyrė dvi konkurso kategorijas: kūrinius, kuriuose atsiveria erdvė akvarelės eksperimentams ir ieškojimams (abstraktūs, didelių arba nestandartinių formatų kūriniai), ir klasikinę akvarelę, kurioje laikomasi žanro grynumo (portretas, urbanistinis ar marinistinis kūrinys, gamtos peizažas, natiurmortas).

Didžiąją atrankinės parodos dalį sudaro pirmosios kategorijos darbai – abstrakčios, dažniausiai ekspresyvios gamtos kaitos įkvėptos akvarelės. Jose dominuoja ne siužetas ar pasakojimas, o vaizdiniai, akcentuojant akvarelės raiškos priemonių galimybes – nuo skaidraus liejimo a’la prima, tapybiško pastozinio gesto, dekoratyvaus, apgalvoto ženklų komponavimo iki konceptualių sprendimų. Kai kurie autoriai nevengia abstrakčių kompozicijų papildyti figūrų fragmentais ar peizažo elementais, todėl griežtos takoskyros tarp abiejų bienalės organizatorių numatytų kategorijų nubrėžti negalėtume. Tik vienas kitas autorius pernelyg nenutolsta nuo tradicinių žanrų – natiurmorto, peizažo ar figūrinės kompozicijos.

Kūrybinis akvarelės laukas jau kurį laiką išgyvena sudėtingus permainų etapus.

Rudokas - Europėjimas 2016
Rudokas – Europėjimas 2016

Nostalgiškai romantiški senų atvirukų peizažai arba šiuolaikiška, apgalvota, abstrakti tapyba – tai taip pat apie akvarelę. Ir štai tie menininko pasirinkimai – tradicija ir nusistovėję klasikinės mokyklos rėmai ar drąsi saviraiška abstrakčiais potėpiais netradiciniuose formatuose, naudojant vieną iš seniausių tapybos priemonių – vandenį ir pigmentą. Štai tos kryptys ir iššūkiai, su kuriais susipažinsime šių metų bienalės renginiuose ir akvarelės kūriniuose.

Viena iš tarptautinės žiuri narių, bienalės katalogo įžanginio teksto autorė dr. Danutė Zovienė sako, kad šiandien akvarelė nebėra ir, ko gero, nebebus tokia, kokia buvo XVIII ar XX a., kai turėjo gana aiškiai apibrėžtas žanrų ir siužetų ribas (portretas, peizažas, natiurmortas), buvo suvokiama ne tiek kaip savarankiška kūrybos sritis, kiek būsimų įvairių sričių kūrinių priemonė (eskizai ar etiudai).

Tarptautinė akvarelės bienalė „Baltijos tiltai“ – tai kas dvejus metus rengiama tarptautinė atrankinė-konkursinė paroda ir ją lydintys renginiai: personalinės ir grupinės parodos, meistriškumo pamokos, diskusijos ir kt.

Savo dalyvavimą parodų atidarymuose jau patvirtino daugiau kaip 20 autorių iš beveik visų bienalėje pristatomų užsienio šalių, tad klausti, diskutuoti, sutikti ar prieštarauti bus galima gyvai, parodų atidarymų ir kitų renginių metu.

Greta pagrindinės konkursinės parodos „Kryptys ir iššūkiai“ bus atidarytos 4 personalinės parodos: 5-osios tarptautinės akvarelės bienalės „Baltijos tiltai. 2014. Rezonansas“ grand prix laureatės Marijos Schleiner (Vokietija) personalinė paroda „Rojus statomas“ (Kauno kolegijos Justino Vienožinskio menų fakultetas, A. Mackevičiaus g. 27, Kaunas); Ispanijos dailininkų Nono Garcios akvarelės paroda „Efemeriškos erdvės“ ir Jose Antonio `Torregar‘o paroda „Memento Mori“ (galerija „Meno forma“, Savanorių pr. 166, Kaunas); Trondo Einaro Solbergo Indsetvikeno (Norvegija) personalinė akvarelės paroda „Virtuvė su vaizdu“ (Galerija „Balta“, M. Valančiaus g. 21, Kaunas); Lietuvos akvarelės meistro Antano Visockio (Šiauliai) personalinė paroda „Akvarelinės variacijos“ (Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5, Kaunas) bei retrospektyvinė Eduardo Urbanavičiaus akvarelių ir grupės AQUA 12 paroda „Akvarelės tvarumas“, skirta akvarelės maestro E. Urbanavičiaus (1931–2008) atminimui (VšĮ „Girstučio“ kultūros ir sporto centras, Kovo 11-osios g. 26, Kaunas).

2016 m. spalio 14, 15 ir 16 d. dailininkas Nono Garcia (Ispanija) galerijoje „Meno forma“ (Savanorių pr. 166) rengia akvarelės meistriškumo pamokas.

Papildomą informaciją teikia: projekto vadovas Eugenijus Nalevaika, tel. +370 698 01667

Projekto organizatorius: viešoji įstaiga „Meno forma“

Daugiau informacijos https://www.facebook.com/baltijostiltai.balticbridges

Paroda veiks: 2016 10 13–2016 11 20

Maloniai kviečiame apsilankyti.