Gedimino Pašvensko papuošalų paroda „Viskas apie vieną“

Nuo 2015 metų lapkričio 20 dienos galerijoje „Aukso pjūvis“ (adresas: Verslo lyderių centras BLC, K. Donelaičio g. 62, Kaunas) eksponuojama jaunosios kartos skulptoriaus Gedimino Pašvensko papuošalų paroda „Viskas apie vieną“.

Lietuvos meno lauke G. Pašvenskas žinomas kaip novatoriškas skulptorius, antrojoje personalinėje parodoje gilinasi į žmogui artimesnį meno objektą, t. y. papuošalą. Bet išlieka ištikimas savo kūrybos braižui, neatsisako ironiško žvilgsnio į aplinką ir tikrovės pažinimo. Įdomu tai, kad menininko kūryboje, ypač debiutinėje mažosios plastikos kūrinių parodoje „Dygus eksponatas“ (2014 m.), tradicinės medžiagos (bronza, granitas, akmuo) dera su šiuolaikiškais „ready made“ objektais: fotoaparatu, lūpdažiu ar švirkštu. Papuošalų parodoje pakanka pasirinkti bronzą ir nuo griežtų formų pereiti prie linijiškumo, kuris nukreiptas į stiklą, tisliau – stiklo burbulą, tampantį kūrėjo meninio pasaulio dalimi, pagrindiniu motyvu. Taip per papuošalo plastiką siekiama fragmentuoti ir dekonstruoti tikrovę, nes, pasak parodos autoriaus, – „ji yra plati ir prieštaringa“.

Gediminas Pašvenskas. Pasikėsinimas
Gediminas Pašvenskas. Pasikėsinimas

Menininkas, eksponuodamas 25 papuošalus, konstruoja nuoseklų, aiškų naratyvą, kurio pagrindinis personažas tai – iš skulptūros „pasiskolintas“ veikėjas su burbulu. Viena vertus, papuošalo erdvėje kuriama iliuzija, kita vertus, susikoncentruojama į hermetišką erdvę, kuri yra trapi, kada tikrovė – sumišusi, persmelkta ironijos ir savirefleksijos. Todėl G. Pašvenskas konstruoja „komfortabilias ar mažiau komfortabilias situacijas, kurias pastebi susiformuojančias kasdienėje aplinkoje“. Papuošalus suvokia kaip mažąsias skulptūras, išryškinančias autoriaus, papuošalo ir jo šeimininko ryšius.

Paroda „Viskas apie vieną“ traktuojama kaip vieno personažo meninės refleksijos ir savirefleksijos. Pabrėžiama, koks papuošalo ir jo šeimininko ryšys, kaip konstruojama komunikacija, esanti trapi kaip stiklas. Autorius pabrėžia, kad „svarbu ne kam skirtas papuošalas, o kaip jis veikia skirtingas asmenybes, kokius prisiminimus „pažadina“, apie ką skatina mąstyti“. Būtent menininko išgyvenimai gali paveikti ir papuošalo šeimininką, žaismingai ir ironiškai parodyti, kokia tikrovė – menininko akimis. Papuošaluose dominuoja žaismė, kuri nurodo į pakaruoklio, pelėkautų ar rato simboliką.

Be abejonės, kiekvienas iš mūsų parodoje „Viskas apie vieną“ galime susitapatinti su stiklinio burbulo personažu, ironiškai pažinti ir žvelgti į tikrovę. Juk menininkui G. Pašvenskui – svarbus papuošalo ir jo šeimininko „susikalbėjimas“. Pabrėžiama komunikacija, konstruojanti intymumo įspūdį, kuris ne toks jau ironiškas, bet parodantis kūrėjo įdomų ir skaidrų kaip stiklas pasaulį.

Astijus Krauleidis-Vermontas

Paroda veiks iki 2016 metų sausio 15 dienos.

Maloniai kviečiame.

Galerijos „Aukso pjūvis“ darbo laikas: I–V 10–18 val.