Svorio reguliavimas ir skaidulų vartojimas

Daugelis žmonių skaidulas sieja tik su sveikesne virškinimo sistema, tačiau vartojant daugiau maistinių skaidulų mes iš tikrųjų gelbėjame savo organizmui daugybe skirtingų būdų. Skaidulos gali sumažinti širdies ligų, širdies smūgio ir diabeto riziką, jų pagalba galima pagerinti odos būklę ir lengviau atsikratyti svorio. Jos netgi gali padėti sumažinti storosios žarnos vėžio riziką.

Skaidulos yra augalinio maisto (grūdų, vaisių, daržovių, riešutų, pupelių) dalis, kurių mūsų organizmas negali suskaidyti. Dėl šios priežasties skaidulos per mūsų virškinimo sistemą pereina visiškai nepakitusios, išsaugant mūsų virškinimo sistemą švarią ir sveiką, pagerinant žarnyno veiklą, iš organizmo pašalinant cholesterolį ir kitas kenksmingas medžiagas.

Skaidulų poveikis mūsų svoriui

Didžioji dalis pasaulio gyventojų nevartoja pakankamai skaidulinio maisto, tačiau jei pasirūpintume tinkamu suvartojamų skaidulų kiekiu galėtume pagerinti savo bendrą sveikatos būklę, sustiprinti imuninę sistemą ir užkirsti kelią daugybei rimtų ligų. Jos gali padėti mūsų žarnyno veiklai, sumažinti diabeto ir vėžio riziką, pagerinti odos būklę ir širdies veiklą. Tačiau taip pat jos turi didžiulį teigiamą poveikį mūsų svorio reguliavimui.

Skaidulų pagalba galime veiksmingai pagerinti savo virškinimą ir apsisaugoti nuo vidurių užkietėjimo. Jos taip pat padeda mums pasijusti sotesniais, o tai yra labai svarbus veiksnys siekiant reguliuoti savo svorį. Kadangi skaidulos mūsų skrandyje išlieka ilgiau nei kitas maistas, mes natūraliai imame jausti pilnumą, todėl valgome mažiau ir rečiau. Daug skaidulų turintis maistas, toks kaip daržovės ir vaisiai, paprastai pasižymi ir mažesniu kalorijų kiekiu, todėl į savo kasdienę mitybą įtraukus daugiau skaidulinio maisto mes galime lengviau sumažinti ir suvartojamų kalorijų kiekį. Tačiau tai nėra vienintelis būdas, kaip skaidulos padeda mums atsikratyti papildomų kilogramų. Skaidulos taip pat:

  • padeda reguliuoti cukraus lygį kraujyje ir veiksmingai deginti riebalus;
  • padeda riebalus greičiau pernešti per virškinimo sistemą, tokiu būdu organizmui įsisavinant mažesnį riebalų kiekį;
  • suteikia daugiau energijos, kurios reikia sportuojant.

Kaip pradėti vartoti daugiau skaidulinio maisto

Daugumoje vaisių ir daržovių yra daug skaidulų, todėl tai yra svarbi priežastis, kodėl visa tai turėtų būti įtraukta į jūsų kasdienės mitybos racioną. Tačiau labai svarbu neskubėti ir suvartojamo skaidulinio maisto kiekį didinti laipsniškai, kartu padidinant ir suvartojamo vandens kiekį. Skaidulos įsisavina vandenį, todėl kuo daugiau skaidulų jūs suvartojate, tuo daugiau vandens jūs turėtumėte išgerti. Organizmas turi priprasti prie pasikeitusios mitybos ir padidėjusio skaidulų kiekio, todėl skubėti tikrai nevertėtų – tokiu būdu išvengsite papildomo diskomforto ir organizmas laikui bėgant galės lengviau prisitaikyti.

Skaidulų maisto papildai

Nors geriausias būdas gauti pakankamai skaidulų yra vartojant daugiau skaidulinio maisto, kartais gali nepavykti to padaryti, todėl tokiais atvejais skaidulų maisto papildai gali padėti išspręsti skaidulų trūkumą. Maisto papildai taip pat gali tapti veiksmingu pagalbininku, kai yra bandoma pakoreguoti savo mitybą, pereinant prie didesnio skaidulinio maisto kiekio suvartojimo.

Tačiau labai svarbu suprasti, kad skaidulų maisto papildai nesuteikia tų pačių vitaminų, mineralų ir kitų maistingųjų medžiagų, kurias mums gali suteikti daug skaidulų turintys maisto produktai. Jie taip pat nepadės jums pasijusti sotesniais. Tai reiškia, kad skaidulų maisto papildai niekuomet neturėtų tapti jūsų kasdienės mitybos pakaitalu. Didžioji dalis jūsų organizmui būtinų skaidulų, vitaminų ir mineralų turėtų atkeliauti būtent iš maisto. Todėl pirmiausia turite sureguliuoti savo mitybą ir tik tuomet, jei matote, kad jums nepavyksta su maistu gauti pakankamo kiekio skaidulų, galite pasitelkti maisto papildus.

Daugiau informacijos apie skaidulų mišinius galima rasti Asun.lt.