Italų kino klasikos savaitė – prestižiniai rudens vakarai

Šių metų spalio 23–29 dienomis kino teatre „Forum Cinemas Vingis“ (Vilnius) ir M. Žilinsko dailės galerijoje (Kaunas) įvyks 21 italų kino klasikos seansas. ITALŲ KINO KLASIKOS SAVAITĖS metu bus rodomi Federico Fellini, Roberto Rossellini, Michelangelo Antonioni, Vittorio De Sica ir kitų iškilių Italijos kino kūrėjų filmai. Visi jie įtraukti į UNESCO kino paveldo fondą „Pasaulio atmintis“. Bilietai tiek Vilniuje, tiek Kaune – po 3 eurus.

ITALŲ KINO KLASIKOS SAVAITĖ šį rudenį organizuojama remiantis sėkmingu „Kino pavasario“ ir Italų kultūros institutu Vilniuje bendradarbiavimu. Norint akcentuoti kultūros paveldo išsaugojimą buvo atsižvelgta į UNESCO ir BOSCOS partnerystę – BOSCOS rūsiai „Bosca Cattedrali Sotterranee“ (Kanelis, Italija) įtraukti į UNESCO kultūros paveldą.

„Šiais metais BOSCA yra oficialus UNESCO „Šviesos metų“ partneris. Ne pirmus metus dirbant su „Kino pavasariu“ kilo idėja surengti Italų kino klasikos retrospektyvą, pristatančią į UNESCO sąrašą įtrauktus italų kino režisierių filmus. Esame laimingi suorganizavę nekomercinį festivalį, leidžiantį kino mėgėjams susipažinti su filmais, kurie šiandien yra retenybė. Tikimės, kad BOSCOS ir kino mylėtojai įvertins mūsų ir partnerių pastangas“, – apie partnerystę su UNESCO ir ITALŲ KINO KLASIKOS SAVAITĘ kalbėjo Audrius Sekliuckis, įmonės „Boslita“ ir Ko rinkodaros ir pardavimų direktorius.

Italų kino klasikos savaitė
Kadras iš filmo „Nuotykis”

Paragauk klasikos

Taip skamba italų kino lobyną pristatančios savaitės šūkis. Jos metu bus parodyti septyni skirtingų laikotarpių filmai.

Du kultiniai Roberto Rossellini filmai

Juosta „Roma – atviras miestas“ („Roma cittą aperta“, 1945 m.) 1946 metais apdovanota Kanų festivalio Didžiuoju prizu, o 1947 m. buvo nominuota „Oskarui“ už geriausią scenarijų. Filmas pasakoja apie 1944–ųjų Romą, kuri paskelbiama „atviru miestu“. Karo metu tai reiškė – miestu be karinių objektų ir gynybinių įtvirtinimų. Pagrindinis veikėjas – gestapininkų ieškomas nacionalinio Pasipriešinimo judėjimo lyderis inžinierius Manfredis, kuris net nelaisvėje kankinamas fašistų neišsižada savo idealų ir tikėjimo.

Filmo anonsas:

 • Vilniuje, kino teatre „Forum Cinemas Vingis“ – 24 dieną 16.00 valandą; 28 dieną 21.00 valandą.
 • Kaune, M. Žilinsko dailės galerijoje – 23 dieną 18.00 valandą.

R. Rossellini „Paisa“ (1946 m.) buvo pats populiariausias filmas Italijoje 1946–1947 m. Filmas taip pat buvo nominuotas „Oskarui“ už scenarijų. Tai iš šešių dalių sudaryta istorija, kurios veiksmas rutuliojasi Italijoje Antrojo pasaulinio karo metais, kai nacistinė armija jau buvo bepralaiminti karą prieš sąjungininkus. Pagrindinė filmo tema – nesusikalbėjimas dėl kalbos barjero.

Filmo anonsas:

 • Vilniuje, kino teatre „Forum Cinemas Vingis“ – 25 dieną 19.00 valandą; 29 dieną 20.30 valandą.
 • Kaune, M. Žilinsko dailės galerijoje – 26 dieną 18.00 valandą.

Atidarymo filmas

Vittorio De Sica juosta „Dviračių vagys“ („Ladri di Biciclette“, 1948 m.) buvo apdovanota „Auksiniu gaubliu“ kaip geriausias užsienio filmas bei Specialiuoju žiuri prizu 1949 m. Lokarno kino festivalyje. Vienas garsiausių italų neorealizmo filmų atidarys ITALŲ KINO KLASIKOS SAVAITĘ tiek Vilniuje, tiek Kaune. Tai pasakojimas apie bedarbį, kuris pagaliau randa skelbimų klijuotojo darbą. Skelbimų klijuotojas privalo turėti dviratį. Kad jį įsigytų, šeima užstato didžiausią savo turtą – patalynę. Tačiau pačią pirmą dieną dviratį pavagia. Vyriškis su sūneliu milžiniškoje Romoje ieško dviračio…

Filmo anonsas:

 • Vilniuje, kino teatre „Forum Cinemas Vingis“ – 23 dieną 18.00 valandą; 27 dieną 21.00 valandą.
 • Kaune, M. Žilinsko dailės galerijoje – 24 dieną 18.00 valandą.

Federico Fellini šedevras

Vienas iš dažniausiai aprašinėtų ir daugiausiai apkalbėtų F. Fellini filmų „8 ½“ 1963 metais buvo apdovanotas „Oskaru“ geriausio užsienio šalies filmo kategorijoje. Pagrindinį vaidmenį atlieka legendinis Marcello Mastroianni, kuriam teko garbė įkūnyti režisieriaus alter-ego Guido. Guido ką tik sukūrė gerą filmą ir dabar nori atgauti jėgas sanatorijoje, pabendrauti su sąžine, prisiminti vaikystę, santykius su griežtais tėvais, pasvajoti apie buvusias ir esamas gyvenimo moteris. Bet normaliai pailsėti maestro neleidžia nuo jo tiesiogiai priklausomi žmonės – prodiuseris, scenaristas, žmona, meilužė, keli būsimojo filmo aktoriai. Prodiuseris jau išleido kalną pinigų gigantiško paviljono statyboms. Tačiau jis nežino, kad Guido net nenutuokia, koks bus jo kitas filmas.

Filmo anonsas:

 • Vilniuje, kino teatre „Forum Cinemas Vingis“ – 27 dieną 18.00 valandą; 24 dieną 18.30 valandą.
 • Kaune, M. Žilinsko dailės galerijoje – 29 dieną 18.00 valandą.

Meistriškas Michelangelo Antonioni meilės nuotykis

M. Antonioni „Nuotykis“ („L’avventura“, 1960 m.) prasideda turtingų italų grupelei jachta išplaukus į jūrą. Pasiekę salą, jie nusprendžia ją apžiūrėti. Po kiek laiko pasigendama kartu keliavusios Anos. Jos draugė Klaudija baiminasi, kad jai kažkas atsitiko, ir nori likti saloje, kol ją ras. Anos sužadėtinis Sandro ilgai nedelsęs ima asistuoti Klaudijai. Nors Sandro ir patinka Klaudijai, ji negali pamiršti dingusios draugės. Tačiau meilės ilgesys atveda moterį į Sandro glėbį. Juosta nepelnė pagrindinio Kanų kino festivalio prizo, bet buvo įvertinta festivalio žiuri ir sulaukė daugelio žymių žmonių, kino kritikų, žurnalistų, rašytojų pripažinimo.

Filmo anonsas:

 • Vilniuje, kino teatre „Forum Cinemas Vingis“ – 25 dieną 16.00 valandą; 28 dieną 18.00 valandą.
 • Kaune, M. Žilinsko dailės galerijoje – 27 dieną 18.00 valandą.

„Auksinę palmės šakelę“ pelnę suplyšę batai

Ermanno Olmi drama „Medis klumpėms“ („L’albero degli zoccoli“, 1978 m.) nukelia į XIX a. pradžią. Pasakojama apie sunkiai besiverčiančius valstiečius viename ūkyje. Čia gyvena daug varganų šeimų, o savininkas moka jiems pagal jų produktyvumą. Viena šeima turi labai protingą vaiką ir kunigas jai pataria savo atžalą leisti į mokyklą. Tėvai nelabai norėtų, tačiau galiausiai sutinka, nors leisti vaiką į mokslus – didelė auka ir prabanga. Berniukas kasdien turi keltis labai anksti, kad laiku pasiektų mokyklą, esančią už kelių kilometrų. Vieną dieną vaikui grįžtant iš mokyklos suplyšta batai, aišku, tėvai neturi už ką nupirkti naujų. Tačiau šeimai reikės kažkaip suktis iš padėties. Filmas 1978 m. Kanuose pelnė „Auksinę palmės šakelę“.

Filmo anonsas:

 • Vilniuje, kino teatre „Forum Cinemas Vingis“ – 23 dieną 21.00 valandą; 26 dieną 18.00 valandą.
 • Kaune, M. Žilinsko dailės galerijoje – 25 dieną 18.00 valandą.

Šviežiausia klasika

Gianni Amelio sukurti „Vaikų vagį“ („Il ladro di bambini“, 1992 m.) įkvėpė laikraštyje perskaityta istorija. Veiksmas prasideda Milane. Čia suimama dviejų vaikų – 11-metės Rozetos ir 12-mečio Lučiano – motina, nes buvo privertusi dukterį pardavinėti savo kūną. Jaunam karabinieriui Antonijui pavedama vaikus nuvežti į vaikų namus. Iš pradžių jie visi trys keliauja į prieglaudos namus Romoje, tačiau jų ten nepriima, tad Antonijus nusprendžia Rozetą ir Lučianą nuvežti į vaikų namus Sicilijoje – jų gimtinėje. Iš pradžių įtempti tarpusavio santykiai vis švelnėja ir visi trys susidraugauja, tačiau ar ta draugystė nepakenks trijulei? Filmas Kanų festivalyje laimėjo Didįjį žiuri prizą.

Filmo anonsas:

 • Vilniuje, kino teatre „Forum Cinemas Vingis“ – 26 dieną 21.30 valandą; 29 dieną 18.00 valandą.
 • Kaune, M. Žilinsko dailės galerijoje – 28 dieną 18.00 valandą.