Jūratės Petruškevičienės mini tekstilės paroda „Rinkoto herbariumas“

2016 metų balandžio 11 dieną (pirmadienį) 18.00 valandą galerijoje „Aukso pjūvis“ (adresas: Verslo lyderių centras BLC, K. Donelaičio g. 62, Kaunas) atidaroma tekstilininkės Jūratės Petruškevičienės mini tekstilės paroda „Rinkoto herbariumas“.

Jūratė Petruškevičienė – žinoma menininkė, Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto Tekstilės katedros dėstytoja, docentė, daugelio parodų Lietuvoje ir užsienyje dalyvė. „Aukso pjūvio” galerijoje matome jau nebe pirmą Jūratės parodą ir, beje, kiekvieną kartą vis kitokią. Ir tai – visai natūralu, nes šią dailininkę mes pažįstame kaip tikrą nerimstančią modernistę, nuolatos besikeičiančią ir ieškančią vis naujų, skirtingų meninės raiškos būdų.

Kūrybos pradžioje dailininkė audė monumentalias tapiserijas, bet palaipsniui jos akiratyje atsidūrė ir mini tekstilė. Ši sritis menininkę sudomino tuo, jog leido laisvai eksperimentuoti. atsipalaiduoti nuo didelių užsakymų, kūrybiškai ir netradiciškai išreikšti save. Tuo metu Jūratės mini formato darbai pasipildė siuvinėjimo technika, kurią (kaip, beje, ir pačią mini tekstilę) ji pamėgo ilgam.

Jūratės Petruškevičienės mini tekstilės paroda „Rinkoto herbariumas“
Jūratė Petruškevičienė. Po žydėjimo.

Palaipsniui Jūratės kūrybinės paieškos tapo susietos su dar viena įdomia tekstiline sritimi – meninio audinio kaip savarankiško meno objekto atgaivinimu Lietuvoje. Jos audiniai dažniausiai būdavo įgyvendinami marginimo ir šibori technikomis. Jūratė buvo viena pirmųjų mūsų dailininkių, įsisavinusių rytietiškas technikas, šibori seminaruose dalyvavusi pas žymius užsienio dailininkus. Jas autorė tolydžio perkėlė į didelio mastelio darbus, parodose eksponuojamus kaip savitas audinio struktūras ar netgi skulptūras. Menininkė audinius dažė augaliniais dažais, įmantriai formavo, keitė audeklo paviršių, kūrė sudėtingas faktūras, kurios, tarsi drąsus ir sodrus potėpis tapyboje, tekstiliniam vaizdui suteikdavo įdomumo ir rafinuotos estetikos. Banguoto, reljefiško paviršiaus kūriniai asociatyviai neretai primindavo organiškas gamtiškas formas.

Šiuo metu „Aukso pjūvio” galerijoje dailininkė suplanavo pademonstruoti mini tekstilės rinkinį gamtos tema. (Beje, ši kolekcija jau buvo pristatyta užsienyje – Bratislavoje ir Prahoje). Tai – vadinamasis „Rinkoto herbariumas”. Metelių regioniniame parke esantis Rinkoto botaninis draustinis yra greta vieno iš trijų didžiausių Lietuvos ežerų – Dusios. Tai labai senas ir svarbus gamtiškas šaltinis, telkiantis ypač retus, saugotinus augalus. Menininkė šioje vietoje leidžia vasaras ir džiaugiasi čia vešinčia augmenija. Didžioji dalis herbariumo kolekcijai sukurtų objektų yra įgyvendinta šibori technika, kurią, kaip jau minėta, menininkė eksplotuoja ne pirmą dešimtmetį. Šiam rinkiniui parengti vėlgi sėkmingai buvo pasirinkta mini tekstilės forma, leidžianti atidžiai pažvelgti į mus supančią aplinką ir intriguojančiai interpretuoti jos keisčiausius reiškinius. „Aukso pjūvio” parodoje mes matome grakščiai ir keistai surėdytus tekstiliškus grybus, uogų kraiteles, gėles, žoles ar kerpes. Žiūrėdamas į juos nenoromis imi ir prisimeni prancūzų keramiko Bernardo Palissy veiklą. Jis, kaip tikras Renesanso žmogus, gamtoje ieškojęs pažinimo ir įkvėpimo, savo keramines lėkštes pripildydavo įvairiais reljefiniais augalais ir pievų gyviais. Taip ir Jūratė: grožisi gamta, ją studijuoja, transformuoja. Žinoma, tą daro moderniai, gamtos objektus įvaizdina suglamžyto audeklo, subtilių tekstilinių detalių, išgaubtų ar sugnybtų purslų, išdrykusių ar sukauptų formų bei įvairiausių niuansuotų spalvų pagalba. Kiekvienas jos „tekstilinės gamtos” elementas kviečia mus gėrėtis skirtingu metų laiku, medžiagos tekstūromis bei faktūromis, netikėtomis išdykusiomis formomis ir puikiu autorės tekstilinių įgūdžių įvaldymu, leidžiančiu meniškai atsiskleisti gamtiškajai Rinkoto įvairovei.

Dailėtyrininkė dr. Raimonda Simanaitienė

Paroda veiks iki šių metų gegužės 11 dienos.

Maloniai kviečiame.