PARODA „ŠIANDIEN PRIEŠ VAKAR“, SKIRTA TAPYTOJO ARŪNO VAITKŪNO ATMINIMUI

Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus A. Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejuje (adresas V. Putvinskio g. 64, Kaunas) rugpjūčio 25 dieną, ketvirtadienį, 17.00 valandą atidaroma parodų serijos „Šiandien prieš vakar“ tapybos paroda, skirta garsaus lietuvių tapytojo Arūno Vaitkūno (1956–2005 m.) atminimui ir VDA KF Tapybos studijos (dabar Tapybos katedra) dvidešimtmečiui.

Parodos A. Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejuje dalyviai: Agnė Deveikytė-Liškauskienė, Ausma Bankauskaitė, Kristina Jatautaitė, Julija Gleiksner, Linas Jurčikonis.

paroda

Parodų serijos „Šiandien prieš vakar“ kuratorės J. Aukštikalnytės-Varkulevičienės teigimu, rengti parodas, kurių ašis yra tapytojas Arūnas Vaitkūnas, – nėra paprasta: „Tai – didelė atsakomybė. Buvau jo studentė, todėl noriu atrasti žodžius, kurie taikliai įvardintų jo palikimą mums, jo mokiniams. O paliko daug. Atmintyje iškyla pokalbių nuotrupos, kuriose tarsi tinkama nata suskamba jam būdinga intonacija parinkti žodžiai apie tapybą: tapybos procesas, tapybinė situacija, tapybos santykis.“

Šios parodos nėra vien tik pagarbus mokytojo paminėjimas, bet ir bandymas sujungti būtąjį ir esamąjį laiką viename taške. Déjà vu. Parodos „Šiandien prieš vakar“ pasakoja apie laiką, nuolatinę gyvenimo procesų kaitą, tapybos santykį, mokytojo ir jo mokinių ryšį. Visi parodų dalyviai vienaip ar kitaip yra siejami bendros patirties, vietos ir laiko saitais.

1995–2005 m. A. Vaitkūnas buvo Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto Vizualaus meno katedros vedėjas ir pirmasis Tapybos studijos (dabar – Tapybos katedra) vadovas. Dešimtį metų vadovavęs Tapybos studijai, A. Vaitkūnas buvo ne tik idėjinis vadas edukacinėje aplinkoje. Jo nuomonė bei vertinimas buvo aktualūs ir už jos ribų. Dėstytojo požiūris į tapybą ir autoritetas padarė didelę įtaką daugeliui jo studentų. Vieni sekė jo formuojamos tapybos idėjomis, kiti tai transformavo į skirtingas vizualines, įvairių medijų raiškas.

Tapytojo idėjos išliko svarbios ir dabar. Todėl parodose pristatomi ne tik buvusių A. Vaitkūno studentų kūriniai, bet ir vėliau VDA KF tapybos studiją baigusių studentų darbai. Tai šiuolaikinė tapyba ir tapybos formos, kurios  varijuoja nuo ekspresyvios iki konceptualios tapybos, tarpdisciplininiai menai, kurie atsispiria nuo tapybinio mąstymo pamatų, puoselėtų ir tapytojo A. Vaitkūno.

A. Vaitkūno tapyba, anuomet išsakytos mintys yra „čia ir dabar“, kaip neblėstantys, ryškūs atminties blyksniai, apgaubiantys mūsų šiandieną.

Parodų serija „Šiandien prieš vakar“ yra tęstinio Dailininkų sąjungos galerijos projekto „Meistrai ir mokiniai“ dalis. Projektas dedikuojamas išskirtiniams lietuvių menininkams pedagogams, siekiant užtikrinti jų kūrybos sklaidą, paskatinti naują jos kritinį įvertinimą pedagoginės veiklos kontekste, įvertinant nuopelnus meno mokyklos raidai.

Parodas „Šiandien prieš vakar“ iš dalies remia Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos dailininkų sąjunga.

Paroda veiks: 2016 08 25–2016 09 25

Papildomą informaciją teikia: Jovita Aukštikalnytė-Varkulevičienė tel. 8 615 54 015.

Maloniai kviečiame apsilankyti.