Porų sodinimas lauke

porai

Porai auginami daigais, kurie iki sodinimo auga 50-60 dienų. Sodinami gegužės pradžioje, todėl sėklas reikia pasėti jau kovo mėnesį. Auginami kaip svogūnai daigais. Tik porus reikia apkaupti, o svogūnus atkaupti. Porų daigai į dirvą sodinami giliai, paprastai ievai pradėjus žydėti. Taip pat patrumpinam ir šakneles, paliekant jas 3-4 cm ilgio. Daigai sodinami 40-50 cm atstumais, o pasodinus gausiai palaistomi. Porus galima sėti tiesiai į dirvą anksti pavasarį, kai tik galima ją paruošti, arba prieš žiemą. Porai sėjami tokiais pat atstumais kaip ir sodinami daigai. Prieš žiemą porai sėjami, pradėjus pastoviai šalti. Todėl sėjai iš anksto turi būti paruošti grioveliai ir pridengti žeme ar kompostu, kuriuo užpilamos pasėtos sėklos. Porus pasėjus, dirvos paviršius  mulčiuojamas 3-4 cm durpių sluoksniu.

Porų priežiūra ir derliaus nuėmimas

Svarbiausi porų priežiūros darbai- tarpueilių purenimas, piktžolių naikinimas ir kaupimas. Kaupiami porai užaugina ilgesnius baltus stiebus. Per visą vegetaciją jie kaupiami 3-4 kartus. Porai šalčiui ištvermingi, todėl jų derlius imamas vėlai. Iškastų porų patrumpinami lapai ir šaknys. Porai laikomi rūsyje, užkasti smėlyje. Dalį neiškastų porų galima palikti darže. Kai šąla be sniego, tarpueiliai pridengiami šiaudingu mėšlu arba lapais. Derlius imamasi iki žiedynų formavimosi, t.y. iki birželio pradžios.

Porų veislės

Porai priskiriami svogūninėms daržovėms ir yra vertinami dėl švelnaus skonio bei malonaus aromato. Ankstyvesnės veislės yra šviesesnės, dažniausiai porų stiebai būna ilgesni, vėlyvesnės- tamsesnės, o žieminės- melsvai žalios, trumpais siebais. Porų veislės skiriasi derėjimo ankstyvumu. Vasaros ir rudens derliui ankstyvesnės veislės uždera per 90-120 dienų, o vėlyvųjų veislių, vadinamųjų žieminių, porų vegetacija trunka 150-170 dienų.

Porų sėklos daiginimui

Daigintos porų sėklos idealiai tinka gardinti salotas. Porų daigelius  suminkštinsite, įdėję į marinatą, taip pat sustiprės daigų skonis. Daiginti porai taip pat tinka su sūriu pyragais ar daržovių troškiniais. Daigai yra laikomi šaldytuve, geriausia hermetiniame inde.  Porų sėklose gausu vitaminų, kalcio,  fosforo, natrio ir magnio.